شاید گاهی اوقات برای شما بعنوان یک مدیر شبکه پیش آمده است که تمایل دارید تا دسترسی به یک وب سایت خاص را برای کاربران شبکه خود بلاک کنید. بلاک کردن یک سایت در میکروتیک با روش های متفاوتی انجام می گیرد. در اینجا ما روشی را به شما معرفی خواهیم کرد که با استفاده از نام سایت و فعال کردن Web Proxy اقدام به بلاک کردن یک سایت می نمایید.

بطور خلاصه مراحل انجام این کار به شرح زیر می باشد :

  • فعال کردن Web Proxy در میکروتیک
  • ایجاد یک Access List در Web Proxy
  • ایجاد یک Rule در Nat
  • تست عملیات انجام شده

 

ابتدا از قسمت IP گزینه Web Proxy را انتخاب کنید. پنجره زیر باز می شود. در پنجره باز شده ابتدا تیک گزینه Enable را فعال نمایید. سپس در قسمت Cache Administrator یک آدرس ایمیل وارد نمایید. قسمت Src. Address را نیز غیرفعال نمایید نیازی به این قسمت نمی باشد. بر روی Apply کلیک کرده و پنجره را نبندید.

بلاک کردن یک سایت در میکروتیک

در پنجره Web Proxy بر روی دکمه Access کلیک کنید. پنجره زیر باز می شود. در پنجره باز شده بر روی Add یا همان نشان + کلیک کنید.

بلاک کردن یک سایت در میکروتیک

در پنجره باز شده در قسمت Dst. Host آدرس سایتی را که میخواهید بلاک کنید وارد نمایید. بعنوان مثال ما در اینجا آدرس سایت گوگل را بصورت www.google.com وارد می کنیم. قسمت Action را نیز بر روی گزینه Deny تنظیم نمایید. در پایان بر روی ok کلیک نمایید تا تنظیمات شما ذخیره شود.

بلاک کردن یک سایت در میکروتیک

حالا نوبت به نوشتن Nat در قسمت IP>Firewall رسیده است. تنظیمات این قسمت را مطابق شکل زیر انجام دهید و سپس تنظیمات خود را ذخیره کنید. در اینجا بازه آدرس IP شبکه ما بصورت ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰۰٫۰/۲۴ می باشد. دقت نمایید که در قسمت Src. Address باید بازه شبکه خود که کلاینت ها از آن استفاده می کنند را وارد کنید.

بلاک کردن یک سایت در میکروتیک

بعد از ایجاد کردن Nat مورد نظر دقت داشته باشید که Rule نوشته شده در بالای Rule قبلی قرار گیرد.

بلاک کردن یک سایت در میکروتیک

در پایان مشاهده می نمایید که پس از وارد کردن آدرس سایت گوگل ، پیغام عدم دسترسی به این سایت برای کاربر نمایش داده می شود.

بلاک کردن یک سایت در میکروتیک

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

نظر شما!!