امروزه تکنولوژی Wi-Fi در همه جا مشاهده می شود، منزل، ادارات و … . هر کاربر Wi-Fi یک اتصال سریعتر را ترجیح داده و در واقع آن را تحسین می کند. خبرهایی در راه است در خصوص استاندارد جدید IEEE 802.11ax که وعده از سرعت بالا، گستردگی و انعطاف پذیری خاصی داده است. آخرین استانداردی که در خصوص شبکه وای فای ارائه شد، در سال ۲۰۱۳ و استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac بود که از آن با نام گیگابیت وای فای نیز نامبرده می شد. بطور خلاصه مشخصات استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac شامل موارد زیر بود :

  • بالاترین میزان سرعت ۱٫۳Gbps.
  • عملکرد در باند فرکانسی ۵GHz.
  • دارای قابلیت MU-MIMO که باعث می شد بتواند براحتی به ۴ کاربر همزمان بدون افت شدید سرویس دهی کند.

استاندارد جدید که ۸۰۲٫۱۱ax نام دارد قرار است در سال ۲۰۱۹ عرضه شود و IEEE بسختی در حال کار بر روی این استاندارد می باشد. در اینجا به بررسی برخی از مشخصه های این استاندارد خواهیم پرداخت.

MIMO-OFDM

همانطور که اشاره شد در قابلیت MIMO یک اکسس پوینت وایرلس می توانست بدون افت سرعت بطور همزمان به ۴ کاربر یا ۴ اتصال همزمان سرویس دهی کند. در استاندارد ۸۰۲٫۱۱ax ما شاهد MIMO چندگانه خواهیم بود، بدین صورت که روتر اکسس پوینتی که از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ax پشتیبانی می کند، توانایی پشتیبانی از ۴ MIMO همزمان را خواهد داشت، که از نظر تئوری این یعنی پهنای باند ۴ برابری نسبت به استاندارد قبل برای هر اتصال.

Speed (سرعت)

با فرض اینکه هر اتصال جداگانه در ۸۰۲٫۱۱ax دارای جریان ۳٫۵Gbps باشد، و ضرب این عدد در ۴ می توان گفت که از لحاظ تئوری ما در استاندارد ۸۰۲٫۱۱ax سرعتی معادل ۱۴Gbps خواهیم داشت. این واقعا یک سرعت عالی و سریع می باشد اما همیشه عواملی وجود دارند که در دنیای واقعی باعث کاهش این مقدار می شوند، مانند اینکه از چه کانالی در باند ۵ گیگاهرتز استفاده می کنید و یا فاصله شما تا اکسس پوینت به چه میزان می باشد.

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چه نیازی به این میزان سرعت است؟ پس بهتر است ایده انجام اقداماتی مانند موارد زیر را صفر در نظر بگیرید :

  • استریم کردن کیفیت ۴K تصاویر ویدئویی
  • دانلود کامل بازی های انواع کنسول های مختلف
  • راه اندازی اینترنت اشیاء در منزل خود و دسترسی اشیاء به یک ارتباط بدون تاخیر

اما در اینجا استاندارد ۸۰۲٫۱۱ax یک خبر خوب هم دارد و آن هم سازگار بودن با تمامی استانداردهای قبلی خود می باشد. یعنی استانداردهای ۸۰۲٫۱۱a/b/g/n/ac .

 

نظر شما!!