زمانیکه شما نام یک سایت ، بعنوان مثال Networkuser.ir را در آدرس بار مرورگر خود وارد می کنید و به آن متصل می شوید در واقع به وبسایت اصلی آدرس وارد شده متصل نمی شوید. برای درک این موضوع ، شما نیاز دارید تا کمی درباره DNS بدانید.

عبارت DNS مخفف Domain Name System می باشد و پایه وب را که ما هر روز با آن درگیر هستیم و از آن استفاده می کنیم شکل می دهد. DNS خیلی شفاف و البته در Background کار خود را انجام می دهد. بطور کلی اینگونه می توان DNS را تعریف کرد : تبدیل آدرس های قابل خواندن برای کاربران مثل Networkuser.ir به آدرس های قابل فهم برای کامپیوتر که آدرس IP نامیده می شود. یعنی زمانیکه شما آدرس یک سایت را وارد می کنید آن نام به آدرس های IP ترجمه می شود تا قابل فهم باشد. DNS این کار را با جستجو بر روی اطلاعات موجود در یک سرور که DNS Server نامیده می شود انجام می دهد. سرورهای DNS از نظر سرعت و امنیت که دو خصوصیت اصلی می باشند با یکدیگر تفاوت دارند. حالا اجازه بدهید که نگاهی دقیق تر به DNS و نحوه کارکرد آن داشته باشیم.

منظور از Domain Names و آدرس های IP

منظور از Domain Names همان آدرس های وبسایت قابل خواندن توسط کاربران می باشد که در قسمت آدرس بار مرورگرها وارد می شود. بعنوان مثال : Google.com ، Facebook.com ، Networkuser.ir . با وارد کردن این آدرس ها شما وارد وبسایت مرتبط خواهید شد.

باید بدانید که کامپیوتر شما نمی داند که Google.com در کجا قرار دارد. پشت صحنه این داستان شبکه اینترنت و دیگر شبکه هایی وجود دارند که از آدرس های IP استفاده می کنند. بیایید با یک مثال قضیه را روشن تر کنیم : یکی از آدرس های IP که گوگل از آن استفاده می کند ، آدرس ۱۷۲٫۲۱۷٫۰٫۱۴۲ می باشد. اگر شما این آدرس IP را در آدرس بار مرورگر اینترنت خود وارد کنید ، وب سایت گوگل برای شما نمایش داده خواهد شد.

ما از Google.com بجای آدرس IP آن استفاده می کنیم چرا که عبارت Google.com هم معنای بهتری دارد و هم بخاطر سپردن آن راحتتر می باشد. آدرس های IP ممکن است که تغییر کنند و این مسئه توسط DNS سرورها به روزرسانی می شود. شما می توانید DNS را مانند یک دفترچه تلفن فرض کنید ، هرگاه به دنبال شماره تلفن شخصی هستید ابتدا نام آن را جستجو می کنید. در DNS نیز عبارات با آدرس های IP مطابقت داده می شود و وب سایت مورد نظر لود می گردد.

سرورهای DNS

در واقع کار سرورهای DNS مطابقت دادن نام دامنه ها با آدرس های IP مورد نظر می باشد. زمانیکه شما نام یک دامنه را در مرورگر وب خود وارد می کنید ، کامپیوتر شما با DNS ارتباط برقرار می کند و سوال می کند که کدام آدرس IP متعلق به این دامنه می باشد. سپس کامپیوتر شما به آن آدرس IP متصل شده و صفحه وب مورد نظر را نمایش می دهد.

سرورهای DNS که شما از آن استفاده می کنید به احتمال زیاد توسط ISP شما ارائه می گردد. یا اگر شما پشت یک روتر قرار دارید و به اینترنت متصل هستید ، کامپیوتر شما از آن روتر بعنوان DNS Server استفاده می کند. اما بدانید که روتر نیز درخواست های شما را به سرور DNS همان ISP ارسال می کند.

سرورهای DNS

کامپیوترها نیز بطورت محلی DNS ها را ذخیره می کنند ، بنابراین اگر شما یک درخواست تکراری DNS داشته باشید ممکن است از کامپیوتر شما فراخوانی گردد. این کار سرعت اتصال شما را بهبود می بخشد اما باید بخاطر داشته باشید که این مسئله در دوره های زمانی به روزرسانی می شود.

 

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

 

نظر شما!!