مدتی است که شبکه های Wi-Fi توسط نفوذگران مورد حمله قرار گرفته و هک می شوند. حتی این کار توسط افرادی که آشنایی چندانی با علوم رایانه ندارند نیز براحتی صورت می گیرد. یکی از روش های انجام این نفوذ استفاده از دو ابزار تحت ویندوز به نام های  Dumper وJumpStart می باشد که با استفاده از این نرم افزارها می توان براحتی و در یک زمان کوتاه شبکه Wi-Fi را هک و به آن نفوذ نمود.

در این روش که از یک Bug امنیتی در استاندارد WPS مودم و یا AP شما استفاده می شود ، قادر به یافتن پیچیده ترین رمزها در کمتر از یک دقیقه می باشد. نمونه ای از این حمله توسط ویدئویی که در آخر مطلب نمایش داده می شود ، موجود است.

استاندارد WPS مکانیزم امنیتی شبکه های Wi-Fi می باشد که جهت سهولت اتصال کاربر به AP ها و مودم های وایرلس مورد استفاده قرار می گیرد.حتما دکمه  WPSرا در اکثر مودم های خانگی دیده اید. در این روش با اعلام حالت(Trigger ) به مودم آنرا آماده اتصال میکنیم و سپس از یک کد پیشفرض که بر پشت مودم حک شده و یا در تنظیمات مودم موجود است جهت اتصال به آن استفاده میکنیم.

اما حفره امنیتی که در اینجا مطرح می شود وجود کدها و پین های پیشفرض مشخص هر دستگاه می باشد که توسط کارخانه سازنده در آن قرار داده شده است. بدین ترتیب نفوذگران با استفاده از ابزارهای ذکر شده به آن کد دسترسی پیدا کرده و براحتی به دستگاه Wi-Fi شما متصل می شوند.

  • راه حل :

اما به منظور جلوگیری از نفوذ و اتصال غیرقانونی به شبکه Wi-Fi خود شما می توانید وارد تنظیمات دستگاه Wi-Fi خود شده و اقدام به تغییر کد (پین) و یا غیرفعال نمودن آن نمایید. با انجام این کار دیگر هکرها نمی توانند با استفاده از کد یا پین پیشفرض WPS دستگاه شما به آن نفوذ نمایند.

 

نظر شما!!