در ابتدایی ترین حالت ممکن ، NAS (Network Attached Storage) دستگاهی می باشد که در شبکه به منظور ذخیره و به اشتراک گذاری فایل ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این بررسی همراه ما باشید تا بدانید برای خرید یک NAS چه معیارهایی را باید در نظر گرفت.

در درجه اول NAS یک دستگاه مرکزی به منظور ذخیره داده ها می باشد. NAS تفاوت عمده ای با DAS داشته بطوریکه DAS بطور مستقیم به کامپیوتر متصل می شود در صورتیکه NAS به شبکه متصل خواهد شد. بیشتر NAS ها تا حد زیادی به منظور ذخیره و به اشتراک گذاری فایل ها در شبکه مورد استفاده قرار می گیرند اما NAS های جدید توانایی های بیشتری نیز دارند.

nas-home

NAS یک سرور می باشد. بیشتر دستگاه های NAS می توانند بعنوان یک مالتی مدیا مورد استفاده قرار بگیرند ، بطوریکه از پروتکل های UPnP و DLNA می توانند پشتیبانی کنند. توجه داشته باشید که این پروتکل ها به منظور به اشتراک گذاشتن فایل های چند رسانه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

مواردی که در خرید یک NAS باید به آن توجه کرد ، شامل موارد زیر می باشد :

  • NAS Capacity – ظرفیت NAS

هدف اصلی یک NAS ایجاد یک مرکزیت به منظور ذخیره و به اشتراک گذاری فایل ها می باشد. بیشتر دستگاه های NAS از درایوهای SATA پشتیبانی می کنند ، همچنین مدل های نیز وجود دارند که از درایو های SSD پشتیبانی کنند. معمولا دور از انتظار نیست که برای مصارف خانگی دستگاه NAS تهیه کنیم که ظرفیت ذخیره ۸TB داشته باشد. اما NAS های کلاس بیزینس مقیاس بالاتری دارند ، معمولا برای این مصارف NAS هایی با ظرفیت پتابایت پیشنهاد می شود.

بطور کلی اینگونه می توان نتیجه گیری کرد که در مورد ظرفیت NAS به نوع شبکه خود نگاه کنیم و با توجه به اندازه آن و تعداد کاربران دستگاهی را تهیه کنیم که بهینه باشد. همچنین به نوع اتصال آن نیز توجه داشته باشید.

  • Network Connectivity – اتصالات شبکه

اکثر دستگاه های NAS از ارتباطات Gigabit Ethernet پشتیبانی می کنند. همچنین کلاس های مدل بیزینس آنها نیز مجهز به چند پورت Gigabit بوده که قابلیت Trunk شدن را دارند. این عامل کمک می کند تا یک ارتباط پشتیبان ایجاد شود و در صورت از کار افتادن یک پورت ، پورت دیگر وظایف لازم را انجام دهد. همچنین بوسیله این قابلیت می توان سرعت لینک و اتصال را بالا برد که در نتیجه باعث افزایش توان عملیاتی شبکه شما خواهد شد.

دستگاه های NAS که قابلیت اتصال وایرلس داشته باشند نیز وجود دارد که البته یک مقدار کمیاب می باشند. اما باید توجه داشت که استفاده از یک NAS با قابلیت وایرلس راندمان کار را پایین خواهد آورد چرا که انتقال فایل ها با تاخیر صورت خواهد گرفت ، در نتیجه بهتر است که از ارتباطات سیمی استفاده کنیم.

  • Measuring NAS Performance – اندازه گیری عملکرد NAS

همانند یک کامپیوتر خانگی یک NAS نیز از پردازنده و حافظه تشکیل شده است که هرچه میزان آنها بیشتر و پرقدرت تر باشند ، NAS عملکرد بهتری خواهد داشت. با توجه به این موضوع ، هرچه میزان پردازنده و حافظه NAS بیشتر باشد ، در نتیجه بر روی قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت.

  • Remote Access and Personal Clouds

دستگاه های NAS فقط برای استفاده های کوکال طراحی نشده اند. بسیاری از این دستگاه ها قابلیت اتصال از راه دور را داشته که همچنین می توان از راه دور به اطلاعات ذخیره شده بر روی آن نیز دسترسی داشت. سرویس Cloud نیز یکی دیگر از سرویس هایی هست که بسیار مفید می باشد ، اگر شما جز افرادی هستید که تمایل دارید به اطلاعات خود در هر کجا دسترسی داشته باشید حتما دستگاهی تهیه کنید که این قابلیت را دارا باشد.

  • NAS Security – امنیت NAS

امنیت همیشه جز دلواپسی های ماست ، چه برای یک سخت افزار معمولی در خانه و چه برای شبکه یک شرکت یا سازمان. بسیاری از دستگاه های NAS از قابلیت های رمزنگاری پشتیبانی می کنند. همچنین مدل هایی وجود دارند که برای رهایی از شر مزاحمان و حفاظت از اطلاعات شما بصورت یک فایروال عمل می کنند. همچنین تمامی NAS ها دارای اطلاعات احراز هویت مانند نام کاربری و کلمه عبور می باشند که برای دسترسی به دستگاه مورد نیاز می باشد.

  • کدامیک از دستگاه های NAS برای ما مناسب است؟

خوشبختانه اکر قصد خرید یک دستگاه NAS را دارید ، باید بدانید که مدل های مختلف و متنوعی برای خرید پیش روی شماست ، که با توجه به نیاز خود و بررسی مشخصات دستگاه مورد نظر می توانید آن را تهیه کنید. فاکتورهایی مانند : مصارف خانگی ، تجاری و … و یا قابلیت های امنیتی ، ظرفیت ، پشتیبانی و بسیاری از موارد دیگر ، باید توسط شما بررسی شوند تا بتوانید NAS مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نظر شما!!