سالها از مطرح شدن واژه رایانش ابری یا همان Cloud Computing می گذرد. در این سالها مطالب گوناگونی درباره آن نوشته شده و سرویس هایی مبتنی بر آن عرضه شده است. یک روز یک نوشته ای می خواندم و در آن نویسنده گفته بود که : آیا رایانش ابری می تواند فضای هارد دیسک خود را نجات دهد؟ همین سوال باعث شد تا نگاه عمیق تری به این تکنولوژی داشته باشم. با ما همراه باشید …

رایانش ابری چیست؟

بر اساس تعریف موسسه استاندارد و فناوری، یک تعریف برای “Cloud Computing” نوشته شده است، این تعریف هم ممکن است بی معنی باشد و هم ممکن است کمی گیج کننده، با هم بخوانیم :

رایانش ابری یک مدل آسان و راحت برای دسترسی به شبکه و همچنین یک استخر اطلاعاتی شامل منابع قابل تنظیم محاسباتی ( شبکه ، سرور ، ذخیره سازها و … ) است که می توان آن را به سرعت در اختیار داشت و با حداقل تلاش و مدیریت به کمک آن خدمات را ارائه داد.

آیا براستی از این تعریف چیزی متوجه شدید؟

من اینگونه می گویم که : Cloud Computing = Web applications .

این دقیقا تمام آن چیزی است که درباره رایانش ابری می توان گفت. اگر شما از یک نرم افزار تحت وب که توسط کمپانی های قدرتمند مانند گوگل و یا مایکروسافت پشتیبانی می شود استفاده می کنید، در واقع شما در حال استفاده از رایانش ابری یا همان Cloud Computing می باشید.

هر برنامه تحت وبی که تاکنون استفاده کرده اید، مانند Gmail ، Google Calendar ، Hotmail ، Salesforce ، Drobox و … همگی بر اساس رایانش ابری بوده اند. زیرا زمانیکه شما به هرکدام از این سرویسها متصل می شوید در واقع وارد دنیای عظیمی از سرورها خواهید شد که در یکجایی در اینترنت قرار گرفته اند.

چرا رایانش ابری؟

در بالا ما متوجه این مطلب شدیم که این اصطلاح بی معنی یعنی رایانش ابری و خارجی آن Cloud Computing همان نرم افزارهای تحت وبی می باشد که در حال استفاده کردن از آنها هستیم. اما برای اینکه شرکت ها شروع به تغییر در نوع میزبانی های خود و ارائه سوریس های جدید کنند، شروع به اختراع بازاریابی جدیدی کردند، یکجور حرف زدن جدید و آن رایانش ابری بود.

اما دلیل استقاده از کلمه ابر یا همان Cloud خیلی ساده بود : در دیاگرام های شبکه و نقشه های شبکه زمانیکه می خواهند اینترنت را نشان دهند از شکل یک ابر استفاده می کنند. در نتیجه واژه Cloud یا اَبر از اینجا بوجود آمد. ما در حال استفاده از سرویس هایی هستیم که در بستر اینترنت وجود دارند و اینترنت را در دیاگرام شبکه با اَبر نشان می دهند در نتیجه همان رایانش ابری یا سرویس های ابری، یک بازاریابی جدید، درست است؟

رایانش ابری چگونه به من کمک می کند؟

از آنجاییکه اکثر کسب و کارها و برنامه در حال انتقال به برنامه های تحت وب هستند و روش دسترسی به این برنامه ها از طریق مرورگرهای وب می باشد، در آینده ای نزدیک شما قادر خواهید بود تا همه چیز را در همه جا و بر روی هر کامپیوتری از طریق مرورگر وب خود داشته باشید. در این راستا نگاهی داشته باشید به پیشرفت زبان های برنامه نویسی و طراحی وب ، نگاهی داشته باشید که مرورگرهای مختلف نظیر IE ، Chrome ، Mozilla و … چگونه نسخه های پیشرفته تر با ویژگی های جدید ارائه می دهند.

رایانش اَبری چگونه برای کسب و کار متفاوت است؟

اگر شما در دنیای فناوری اطلاعات فعالیت می کنید، احتمالا تا الان از دست من عصبانی شده اید که من چقدر نرمال و راحت در حال برخورد با رایانش اَبری هستم، پس بیایید با هم یک مقدار از نظر فنی این مورد را بررسی کنیم. در گذشته یک شرکت تمام برنامه های مورد نیاز خود را بر روی سرورهای خود اجرا و راه اندازی می نمود، میزبانی در محل شرکت و بر روی دیتا سنتر خود شرکت. معمولا این مسئله شامل صرف هزینه برای راه اندازی و نگهداری از برنامه ها و سخت افزارهای موجود بود.

از منظر تجاری اگر به رایانش ابری نگاه کنیم، کسب و کارها اکنون می توانند بسیاری از سرویس های خود را با انجام محاسبات لازم و امکانات بسیار به سرویس های ابری منتقل کنند و همانطور که گفته شد از هرکجا و هر زمان و فقط از طریق یک مرورگر وب به آن دسترسی داشته باشند. این یک مثال کامل و عالی در رابطه با شرکت هایی هست که به این روش مهاجرت کرده اند.

در حالتی که شرکت شما خدماتی به مشتریان خود ارائه می دهد چگونه خواهد بود؟ در این حالت نیز شما می توانید با استفاده از مزایای رایانش ابری و با ایجاد برنامه های کاربردی که بوسیله یکی از سرویس دهندگام بزرگ ارائه می شود مشکل خود را برطرف کنید. در این زمینه گوگل APP Engine را دارد ، مایکروسافت Windows Azure را دارد و آمازون از فریم ورک EC2 استفاده می کند.

خب تا اینجا همه جیز خیلی خوب و عادی است. اما این را باید بدانید که تمامی این سرویس ها با پرداخت هزینه کار می کنند و اگر شما منابع بیشتری لازم دارید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. در واقع هزینه ای که شما می پردازید برای تمام امکانات و ساختار رایانش ابری سرویس دهنده ها نیست بلکه به میزان مشخصی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. زمانیکه برنامه شما کوچک است و کاربران کمی دارد شما منابع کمی لازم دارید در حالیکه سرویس مورد نظر توانایی ارائه خدمات به کاربران بیشتری را نیز دارا می باشد. اگر شما منابع بیشتری می خواهید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

 

فکر کنم تا اینجا کافی باشد هرچند که هنوز بیشتر و بیشتر هم می توان گفت. بهتر است ویدئو زیر را ببینید …

 

نظر شما!!