یک سیستم عامل نرم افزار اصلی است که بر روی کامپیوتر شما نصب شده و تمام سخت افزار و نرم افزارهای دیگر را مدیریت می کند. سیستم عامل یا Operating system که به عنوان OS نیز شناخته می شود رابط سخت افزار کامپیوتر و تامین کننده سرویس هایی است که برنامه های کاربردی به آن نیاز دارند.

کار یک سیستم عامل چیست؟

یک سیستم عامل مجموعه ای از نرم افزار است که بر روی یک دستگاه همه چیز را کنار یکدیگر نگهداری می کند. سیستم عامل با سخت افزار دستگاه ارتباط برقرار می کند. به تمام چیزهایی که فکر کنید مانند : کیبورد، ماوس، وایرلس، دستگاه های ذخیره سازی، نمایشگر و … رسیدگی می کند. به عبارت دیگر، یک سیستم عامل به تمامی دستگاه های ورودی و خروجی رسیدگی می کند. سیستم عامل با استفاده از درایور سخت افزارها با آنها ارتباط برقرار کرده و به آنها متصل می شود.

یک سیستم عامل همچنین مجموعه از نرم افزارها می باشد، این نرم افزارها شامل سرویس های سیستم عامل، کتابخانه ها و … می باشد که از کاربران عادی گرفته تا برنامه نویسان و … با آن درگیر هستند.

سیستم عامل بین نرم افزار کاربردی که شما اجرا می کنید و سخت افزار دستگاه شما قرار می گیرد، و با استفاده از درایور سخت افزار رابط بین این دو می شود. بعنوان مثال، زمانیکه شما در یک برنامه قصد دارید از چیزی پرینت بگیرید، عملیات ارسال پرینت را برای سخت افزار که پرینتر شما می باشد سیستم عامل انجام می دهد. سیستم عامل با استفاده از درایور سخت افزاری دستورالعمل را برای چاپگر ارسال می کند.

سیستم عامل همچنین وظایف دیگری را نیز مدیریت می کند، مثلا چه فرآیندهایی در حال اجرا هستند، چه مقدار از ظرفیت های سخت افزاری در حال استفاده می باشند، استفاده موازی برنامه ها از منابع سخت افزاری، مدیریت حافظه رم سخت افزاری که بین برنامه های کاربردی در حال اجرا هستند و بسیاری موارد دیگر. سیستم عامل یا همان OS یک نرم افزار بزرگ است که اجرا شده و در حال نمایش است. این نرم افزار مسئول همه چیز می باشد.

سیستم عامل چیست

 

سیستم عامل فقط مختص برای یک کامپیوتر شخصی نیست.

سیستم عامل چیست

زمانیکه از واژه کامپیوتر استفاده می شود، ما را به سمت کامپیوترهای شخصی و یا لپ تاپ ها می برد. باید بدانید که تلفن همراه هوشمند شما، تبلت شما، تلویزیون هوشمند شما، کنسول بازی شما همگی یک کامپیوتر محسوب می شوند. همانطور که بر روی کامپیوترهای شخصی یک سیستم عامل مانند : مایکروسافت ویندوز، اپل مک و … وجود دارد. بر روی تلفن هومشند شما، تبلت شما و … نیز سیستم عاملی وجود دارد که عملکرد آن مانند سیستم عامل های بر روی کامپیوتر است.

دستگاه های دیگر نیز مانند روترهای وایرلس نیز دارای سیستم عامل های مختص به خود هستند که بر روی آنها در حال اجرا بوده و وظایف خود را انجام می دهد.

هسته یک سیستم عامل Kernel می باشد.

در پایین ترین سطح یک سیستم عامل Kernel وجود دارد که هسته اصلی سیستم عامل می باشد. Kernel اولین برنامه در هنگام شروع سیستم عامل می باشد. همین برنامه موارد بسیاری را مورد بررسی قرار می دهد، مانند حافظه تخصیص یافته، پردازش CPU، برنامه های کاربردی و … . Kernel بطور اختصاصی در یک فضای جداگانه و به دور از هرگونه اشتراک با برنامه های دیگر اجرا می شود و فعالیت می کند. کرنل در سیستم عامل واقعا مهم و حیاتی بشمار می رود اما بخاطر داشته باشید که آن فقط یکی از بخش های سیستم عامل است.

برای اینکه مفهوم Kernel را بهتر درک کنید مثالی می زنم. بعنوان مثال لینوکس فقط و فقط یک Kernel می باشد. در حالیکه اغلب اوقات آن را بعنوان یک سیستم عامل می شناسند. اندروید یک سیستم عامل است، که بر روی کرنل لینوکس ساخته شده است. لینوکس توزیع ها بسیاری دارد، مانند اوبونتو، دبیان و … که همگی آنها کرنل لینوکس را بهمراه دارند.

نظر شما!!