مدیریت منابع فایل سرور که به آن File Server Resource Manager یا بطور اختصار FSRM نیز گفته می شود، یکی از قابلیت های موجود در ویندوز سرور مایکروسافت می باشد. این قابلیت شما را قادر می سازد تا بتوانید داده های ذخیره شده خود در فایل سرور را بهتر مدیریت کرده و آنها را دسته بندی و طبقه بندی نمایید. با استفاده از FSRM شما می توانید فایل های موجود در فایل سرور خود را طبقه بندی نموده و به هر طبقه بندی ایجاد شده وظایف مشخصی را تخصیص دهید. می توانید برای هر پوشه و حجم ایجاد شده میزان مشخصی فضا در نظر بگیرید ، از میزان فضای ذخیره سازی خود گزارش تهیه کنید و همینطور آن را مانیتور نمایید.

قابلیت FSRM شامل پنج خصوصیت زیر می باشد :

مدیریت سهمیه : این خصوصیت به شما این امکان را می دهد تا یک میزان مشخص از فضا را برای پوشه یا حجم خود تعیین کنید، همچنین امکان ایجاد پوشه بطور اتوماتیک در داخل حجم را نیز انجام می دهد. علاوه بر اینها شما را قادر می سازد تا قالب های آماده ای تعریف نموده تا هر زمان که اقدام به ایجاد پوشه یا فضا نمودید از آن قالب برای تعریف آنها استفاده کند.

زیرساخت طبقه بندی فایل : این خصوصیت یک امکان موثر در خصوص مدیریت دسته بندی و طبقه بندی فایل ها در اختیار شما قرار می دهد که در کنار ان می توانید داده های خود را نیز تجزیه و تحلیل نمایید. شما دسته بندی خود را انجام می دهید سپس به این دسته بندی پالیسی مورد نظر خود را اضافه می کنید. بعنوان مثال سطح دسترسی به یک فایل را تعریف می کنید و یا اینکه تاریخ انقضا مشخصی برای آن فایل درنظر می گیرید. فایل های موجود در فایل سرور شما با توجه به نیاز شما به دو صورت دستی و اتوماتیک طبقه بندی می شوند.

وظایف مدیریتی فایل : این خصوصیت شما را قادر می سازد تا با توجه به نوع طبقه بندی فایل ها یکسری عملکردها و شرایط های سیاستی به آنها اعمال نمایید. بعنوان نمونه از این شرایط می توان : محل فایل، خصوصیات طبقه بندی، تاریخ ایجاد فایل و یا آخرین تاریخ دسترسی به فایل را نام برد. اقداماتی که توسط وظایف مدیریتی یک فایل می توان انجام داد شامل : منقضی کردن فایل، رمزنگاری آن و یا اجرای یک دستور سفارشی می باشد.

مدیریت غربالگری فایل : یکی از خصوصیت های کاربردی می باشد که به شما این امکان را می دهد تا در زمینه فایل هایی که کاربر در فایل سرور ذخیره می کند کنترل لازم را انجام دهید. با استفاده از این خصوصیت شما نوع پسوند فایل هایی که اجازه ذخیره سازی در فایل سرور را دارند تعیین می کنید. بعنوان مثال شما می توانید یک سیستم غربالگری تعریف کنید تا از ذخیره سازی فایل هایی با پسوند MP3 در فایل سرور جلوگیری کند.

گزارش گیری از فضای ذخیره سازی : این خصوصیت نحوه استفاده از دیسک و همچنین طبقه بندی اطلاعات و میزان فضای باقیمانده را به شما نشان می دهد. همچنین شما با استفاده از آن می تواندی یک گروه از کاربران را که سعی در ذخیره سازی فایل های غیرمجاز در سیستم را دارند نظارت و شناسایی نمایید.

خصوصیاتی که در اینجا در رابطه با FSRM براش ما ذکر شد همگی در پنل مدیریتی FSRM قابل پیکربندی می باشند. همچنین شما می توانید آنها را از طریق ویندوز پاورشل نیز مدیریت و پیکربندی نمایید.

نکته : قابلیت FSRM تنها بر روی دیسک هایی که با فرمت NTF هستند کار می کند.

 

نظر شما!!