این مطلب به درک عوامل و معیارهای تاثیر گذار بر تعیین سرعت شبکه های کامپیوتری می پردازد. در میزان سرعت یک شبکه کامپیوتری عوامل و معیارهای متعددی مشارکت دارند. بازدهی یک شبکه کامپیوتری از سودمندی آن تعیین می شود و سرعت در یک شبکه در بازدهی آن نقش دارد.

سرعت شبکه های کامپیوتری

سرعت شبکه چیست ؟

در یک شبکه کامپیوتری قطعا کاربران انتظار دارند که شبکه آنها در تمام موقعیت ها و زمان ها سریع باشد. در برخی از مواقع ، تاخیر در شبکه ممکن است فقط چند میلی ثانیه طول بکشد و تاثیر ناچیزی بر روی کاربر داشته باشد. در موارد دیگر نیز ممکن است این تاخیر شدید بوده و فعالیت کاربر را با مشکل مواجه کند.

در زیر برخی از موارد متداولی ذکر شده که به سرعت شبکه حساس هستند :

  • زمان ایجاد اتصال
  • زمان لود یک صفحه وب
  • زمان دانلود یک نرم افزار ، پچ سیستم عامل و یا فایل های دیگر
  • زمان طولانی برای پخش و استریم یک محتوای ویدئویی

 

نقش پهنای باند در بازدهی شبکه

پهنای باند نقشی کلیدی در در تعیین سرعت یک شبکه کامپیوتری دارد. عملا هر شخص میزان پهنای باند روتر شبکه خود ، اتصال اینترنت و …. را می داند ، چرا که این اعداد بر روی محصول و … درج شده اند. پهنای باند در یک شبکه کامپیوتری اشاره به نرخ دیتایی دارد که توسط شبکه و اینترفیس های دستگاه های موجود در شبکه پشتیبانی می شود. پهنای باند نشان دهنده ظرفیت کلی یک اتصال است و هر چه میزان آن بیشتر باشد در نتیجه بر روی عملکرد بهتر شبکه تاثیر گذار خواهد بود.

پهنای باند اشاره به هر دو میزان نرخ تئوری و بازده عملی دارد ، و باید بدانید که دانستن تفاوت بین این دو مهم می باشد. به عنوان مثال در یک استاندارد وایرلس ۸۰۲٫۱۱g نرخ تئوری آن ۵۴Mbps می باشد ، اما در حالت عملی و در واقعیت بازده عملی آن تقریبا ۵۰% کمتر است.

در شبکه های کابلی یا همان اترنت نیز بصورت تئوری ۱۰۰  و ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه می باشند اما در عمل و در واقعیت این میزان پهنای باند با توجه به شرایط موجود در توپولوژی شبکه ، دستگاه های مورد استفاده ، کابل ها و … متغییر بوده و هیچگاه به میزانی که بصورت تئوری بیان شده است نخواهد رسید. بطور کلی بین نرخ تئوری و بازده عملی نیز در این حالت تفاوت وجود دارد.

 

اندازه گیری پهنای باند شبکه

پهنای باند میزان دیتای عبوری می باشد که از طریق شبکه در یک زمان مشخص عبور میکند و آن را با واحد بیت در ثانیه bps مورد سنجش قرار می دهند. ابزارهای فراوان و متعددی برای مدیران شبکه وجود دارد که به آنها امکان سنجش میزان پهنای باند شبکه خود را می دهد. در شبکه های LAN از ابزارهایی مثل netperf  و ttcp می توان استفاده کرد. برای سنجش سرعت یا همان پهنای باند اینترنت نیز ابزارها و وب سایت های رایگانی بر روی اینترنت وجود دارد.

باید توجه داشته باشید که حتی با استفاده از این ابزارها نیز میزان اندازه گیری دقیق پهنای باند دشوار بوده و این عامل با توجه به نوع تنظیمات شما ، خصوصیات سخت افزاری شبکه و … متغییر می باشد.

فاکتورهای دیگر بازدهی یک شبکه کامپیوتری

باید بدانید که پهنای باند تنها فاکتور تاثیر گذار در بازدهی و عملکرد یک شبکه کامپیوتری نمی باشد بلکه عوامل دیگری نیز در این خصوص وجود دارند. یکی از عناصر کمتر شناخته شده شبکه “زمان تاخیر” یا “latency” می باشد که نقش مهمی را در بازدهی شبکه ایفا می کند.

در مطلبی جداگانه این فاکتور یعنی latency را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ترجمه و ویرایش : فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

نظر شما!!