درست است که مدت زمانی از انتشار ویندوز سرور ۲۰۱۶ می گذرد ، اما هنوز و در بسیاری از شبکه ها از ویندوز سرور ۲۰۱۲ استفاده می شود. ویندوز سرور ۲۰۱۲ واقعا نسبت به نسخه های قبلی خود دارای تغییرات چه در شکل ظاهری و چه در امکانات بود. باید بدانید که درک قابلیت های پیشرفته این نسخه از ویندوز می تواند کار شما را برای مدیریت شبکه سریعتر و آسانتر نماید. در این مطلب چند ترفند مفید از یوندوز سرور ۲۰۱۲ را به شما معرفی خواهیم کرد.

سیستم جدید و پیشرفته مدیریت سرور

یکی از شاخص ترین ویژگی های ویندوز سرور ۲۰۱۲ مدیریت سرور یا همان Server Manager آن می باشد. با استفاده از Server Manager ویندوز سرور ۲۰۱۲ شما به راحتی و با چند کلیلک می توانید Roleها و خصوصیات مورد نیاز خود را برای ارائه خدمات مختلف نصب نمایید. Server Manager ویندوز سرور ۲۰۱۲ گروه بندی های خاص خود را داشته و در نمایش اطلاعات و موارد نصب شده بسیار عالی و منعطف عمل می کند.

قابلیت NIC Team کارت های شبکه

یکی از قابلیت های مفید و کاربردی قرار داده شده در ویندوز سرور ۲۰۱۲ قابلیت NIC Team می باشد. با استفاده از این قابلیت شما می توانید کارت های شبکه نصب شده بر روی سرور را با هم ترکیب کنید. این کار نه تنها دسترسی به سرور را مطمئن می کند بلکه باعث افزایش سرعت و پهنای باند شبکه شما نیز می شود. برای این کار شما می توانید وارد Server Manager خود شوید و در قسمت NIC Team کارت های شبکه مورد نظر خود را انتخاب کرده و آنها را بصورت یکپارچه درآورید.

فعال سازی مدیریت سرور از راه دور

در ویندوز سرور ۲۰۱۲ علاوه بر قرار دادن Server Manager شما می توانید از Remote Server Administration نیز استفاده نمایید. RSAT که مخفف Remote Server Administration Tools می باشد به شما این قابلیت را می دهد تا با استفاده از آن از روی یک کلاینت اقدام به مدیریت ویندوز سرور ۲۰۱۲ خود نمایید.

پیکربندی DHCP Failover

با پیکربندی این قابلیت در ویندوز سرور ۲۰۱۲ شما این امکان را خواهید داشت که DHCP سرور خود را اطمینان سازی نمایید. با تنظیم خصوصیات مربوط به این قابلیت شما خواهید توانست که یک DHCP سرور دیگر را بعنوان پشتیبان برای شبکه خود معرفی نمایید. با برقرار کردن ارتباط بین DHCP اصلی و پشتیبان شبکه شما از قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار خواهد بود.

پیکربندی سیستم Backup از سروهای مجازی

گرفتن Backup همیشه یک گزینه ی حیاتی و واجب می باشد. در ویندوز سرور ۲۰۱۲ شما براحتی می توانید با پیکربندی ابزار مورد نیاز خود از سرورهای اصلی و مجازی خود در کنار دیگر ابزارها مانند Veeam پشتیبان تهیه کنید.

یک دیدگاه برای “نکاتی درباره ویندوز سرور ۲۰۱۲”

  1. علی قنبری

    سلام لطفا سایت رو بروز نگه دارید

نظر شما!!