گاهی اوقات شما نیاز پیدا می کنید تا به صفحه تنظیمات و راه اندازی روتر یا مودم خود دسترسی داشته باشید. اما برای این دسترسی نیاز به یک آدرس IP دارید. اگر این آدرس IP را فراموش کرده اید ولی هنوز به روتر یا مودم خود متصل می باشید ، در اینجا با روش چگونگی یافتن آدرس IP روتر یا مودم آشنا خواهید شد.

در دنیای شبکه Default Gateway یک آدرس IP می باشد که ترافیک شما را به خارج از شبکه داخلی ارسال می کند. در واقع شما را به دنیای خارج از شبکه LAN متصل می نماید. تفاوتی ندارد که شبکه شما یک شبمه خانگی است و یا یک شبکه تجاری. در جاییکه شما یک روتر دارید و به این روتر چندین دستگاه متصل می باشند ، آدرس خصوصی روتر شما بعنوان یک Default Gateway شناخته می شود. در سیستم عامل ویندوز به آن Default Gateway گفته می شود و در دستگاه هایی مانند Mac ، iPhone ، iPad با نام Router شناخته می شود. این آدرس IP از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که این آدرس همان آدرس روتر یا مودم شما می باشد که اگر آن را در یک مرورگر وب وارد کنید می توانید به صفحه تنظیمات روتر یا مودم خود وارد شوید.

یافتن آدرس IP روتر یا مودم در ویندوز

در سیستم عامل ویندوز شما می توانید با وارد شدن به محیط CMD و با اجرای دستور Ipconfig اطلاعات مورد نظری را مشاهده کنید. همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید ، آدرس IP روتر ما در اینجا ۱۰٫۰٫۰٫۱ می باشد که همان آدرس Default Gateway است.

آدرس IP روتر یا مودم

یک روش دیگر برای مشاهده آدرس IP روتر یا مودم ، وارد شدن به بخش تنظیمات کارت شبکه می باشد. اگر شما وارد تنظیمات کارت شبکه خود شوید در آنجا می توانید در مقابل قسمت default gateway یک آدرس IP را مشاهده کنید که همان آدرس IP روتر یا مودم شما می باشد. به تصاویر زیر توجه کنید.

آدرس IP روتر یا مودم

آدرس IP روتر یا مودم

آدرس IP روتر یا مودم

 

یافتن آدرس IP روتر یا مودم در سیستم عامل MAC

اگر شما از سیستم عامل مک استفاده می کنید در اینجا با وارد شدن در قسمت System Preferences و با کلیک بر روی گزینه Network وارد قسمت تنظیمات کارت شبکه خواهید شد.

آدرس IP روتر یا مودم

در این قسمت کارت شبکه مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس بر روی Advanced کلیک کنید.

آدرس IP روتر یا مودم

در پنجره باز شده ، از قسمت بالا TCP/IP را انتخاب کرده و همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید ، آدرس IP که در مقابل Router نوشته شده است همان آدرس IP روتر یا مودم شما می باشد. همینطور این آدرس Default Gateway شبکه شما نیز می باشد.

آدرس IP روتر یا مودم

یافتن آدرس IP روتر یا مودم در سیستم عامل لینوکس

بیشتر سیستم عامل های لینوکسی در قسمت بالای صفحه آیکون مربوط به شبکه را دارا می باشند. در این سیستم عامل ها شما می توانید با کلیک بر روی این آیکون و سپس با وارد شدن به قسمت Connection Information اطلاعات شبکه خود را مشاهده کنید. همانطور که در شکل زیر می بینید ، آدرس IP که در مقابل Default Route نوشته شده است ، همان آدرس IP روتر یا مودم شما می باشد.

آدرس IP روتر یا مودم

 

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

 

نظر شما!!