ابزار Traceroute یک دستور خط فرمانی می باشد که در ویندوز و دیگر سیستم عامل ها قابل استفاده است. همانند دستور Ping دستور Traceroute نیز یک ابزار مفید جهت عیب یابی و فهمیدن مشکل در اتصال به شبکه اینترنت است. این دستور نیز شامل Packet Loss و High Latency می باشد.

اگر شما در اتصال به یک سایت در اینترنت مشکل دارید، با استفاده از دستور Traceroute می توانید متوجه شوید که مشکل ارتباط شما در کدام قسمت است. همچنین این دستور می تواند نقشه مسیر ارتباطی از کامپیوتر شما تا وب سروری که وب سایت مورد نظر بر روی آن قرار دارد را نشان دهد.

دستور Traceroute چگونه کار می کند؟

زمانیکه شما به یک وب سایت مانند www.networkuser.ir متصل می شوید، ترافیک ارسالی از مسیرها و واسطه های مختلفی عبور می کند تا به مقصد برسد. همچنین شما می توانید با استفاده از این دستور میزان تاخیر بوجود آمده در هر توقف را نیز مشاهده کنید. اگر گاهی اوقات مشکلی در رسیدن به وب سایت مورد نظر دارید اما می دانید که آن وب سایت بدرستی کار می کند، قطعا در مسیر مشکلی وجود دارد، دستور Traceroute به شما نشان می دهد که مشکل در کدام قسمت از مسیر است.

از منظر فنی دستور Traceroute یک ترتیب متوالی از بسته ها را با استفاده از پروتکل ICMP ارسال می کند. هرکدام از این بسته ها مقداری را بررسی می کنند و دارای یک زمان مشخص می باشند. هرگاه زمان هر بسته ای به صفر برسد، روتر مورد نظر آن را برگشت داده و پیغام خطا نمایش داده می شود. با ارسال بسته ها به این شیوه، Traceroute مطمئن می شود که هر روتر در مسیر فعال هست یا نه.

نحوه استفاده از Traceroute

این دستور را در ویندوز می توان در محیط CMD اجرا نمود. نحوه اجرا این دستور بسیار ساده می باشد. کافیست تا پس از باز کردن محیط CMD در ویندوز دستور Tracert را تایپ کرده و در مقابل آن آدرس مقصد را وارد کنید. به شکل زیر توجه کنید :

دستور Traceroute

در سیستم عامل های مک و لینوکس از دستور Traceroute استفاده کنید.

درک خروجی دستور Traceroute

اساس این دستور خیلی ساده و خودتوضیحی می باشد. اولین خط بیانگر روتر خود شما می باشد، خط بعدی به احتمال خیلی خیلی زیاد روتر ISP شما را نشان می دهد و به همین ترتیب همانطور که به سمت پایین می روید بیانگر روترهای دورتر و موجود در این مسیر می باشد.

قالب هر خط در این دستور بصورت زیر می باشد :

Hop RTT1 RTT2 RTT3 Domain Or IP Address

عبارت Hop : هرگاه که یک پکت از یک روتر عبور می کند نشان دهنده یک Hop می باشد.

عبارات RTT1 RTT2 RTT3 : زمان رفت و برگشتی است که یک پکت تا Hop مورد نظر طی می کند. اگر زمانی شما بجای مشاهده زمان مورد نظر علامت * را مشاهده نمودید، بدانید که هیچگونه پاسخی دریافت نکرده اید.

عبارت Domain Name یا IP Address : اگر Domain Name در دسترس باشد شما قادر خواهید بود که مکان روتر را متوجه شوید در غیر اینصورت فقط آدرس IP روتر مورد نظر به شما نشان داده می شود.

 

نظر شما!!