شما می توانید سرور DNS خود را به روش های متفاوت و بر روی دستگاه های مختلف تغییر دهید. این کار می تواند قابلیت های امنیتی به شما بدهد و همچنین در بهبود سرعت و قابلیت اطمینان نیز نقش بسزایی دارد. با این مطلب تا انتها همراه تا با روش های تغییر DNS Server  آشنا شویند. چگونه DNS Server را تغییر دهیم؟

تغییر DNS بر روی روتر

اگر شما برای اتصال به اینترنت از یک روتر استفاده می کنید و این روتر کنترل تمام شبکه شما را بر عهده دارد ، می توانید از طریق تغییر DNS Server بر روی این روتر ، سرور DNS تمام شبکه خود را تغییر دهید. برای این منظور شما می توانید وارد قسمت مدیریت روتر خود که می تواند یک مودم ADSL و یا یک اکسس پوینت و یا هر دستگاه دیگری باشد شوید. پس از ورود به قسمت مدیریت روتر خود ، به دنبال قسمت DNS Server باشید و در آنجا سرور DNS مورد نظر خود را وارد کنید.

با وارد کردن آدرس مورد نظر و ذخیره تنظیمات از این پس تمام درخواست هایی که به روتر داده می شود به آدرس مورد نظر ارسال شده و پاسخ داده خواهند شد. یکی از سرور های DNS معروف و عمومی ، DNS شرکت گوگل می باشد ، آدرس IP آن بصورت : ۸٫۸٫۸٫۸ است.

چگونه DNS Server را تغییر دهیم؟

تغییر DNS بر روی یک کامپیوتر ویندوزی

بر روی ویندوز شما می توانید سرور DNS ارتباط خود را تغییر دهید. توجه داشته باشید که این تغییر فقط برای همان کامپیوتر انجام خواهد شد و به هیچ عنوان به کل شبکه مربوط نمی باشد. وارد تنظیمات کارت شبکه کامپیوتر خود شوید.

چگونه DNS Server را تغییر دهیم؟

کارت شبکه ای که از طریق آن به اینترنت متصل شده اید پیدا کنید و بر روی آن راست کلیک کنید و سپس گزینه Properties را انتخاب نمایید.

چگونه DNS Server را تغییر دهیم؟

مطابق تصویر زیر گزینه Internet Protocol Version 4 را انتخاب کرده و بر روی Properties کلیک کنید. البته توجه داشته باشید که اگر شما از IPV6 استفاده می کنید باید وارد تنظیمات مربوط به قسمت IPV6 شوید.

چگونه DNS Server را تغییر دهیم؟

در پنجره باز شده در قسمت DNS مطابق تصویر زیر DNS مورد نظر خود را وارد کرده و تنظیمات را ذخیره کنید.

چگونه DNS Server را تغییر دهیم؟

تغییر DNS بر روی MAC

سیستم عامل MAC نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. برای تغییر DNS بر روی یک سیستم عامل مک ابتدا وارد قسمت Preferences شده و سپس وارد قسمت Network شوید. در این قسمت مطابق تصویر زیر کارت شبکه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. بر روی Advanced کلیک کنید.

چگونه DNS Server را تغییر دهیم؟

در پنجره باز شده گزینه DNS را انتخاب کنید و سپس در قسمت DNS با کلیک کردن بر روی گزینه ADD ، سرورهای DNS مورد نظر خود را اضافه نمایید.

چگونه DNS Server را تغییر دهیم؟

 

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

 

نظر شما!!