زمانیکه یک شبکه وایرلس ایجاد می گردد ، مسئله ای که مطرح می شود این است که تجهیزات وایرلس بتوانند خود را به یک WLAN اختصاص دهند. این عمل با استفاده از Service Set Identifier (SSID) انجام می شود. در این مطلب شما با مفهوم SSID در شبکه وایرلس آشنا می شوید.

SSID میتواند حداکثر شامل ۳۲ کاراکتر باشد. از SSID جهت مشخص نمودن اینکه دستگاههای وایرلس به کدام دستگاه متصل شوند استفاده می شود. بطور کلی میتوان گفت SSID مشخصه ای می باشد که در دستگاههایی که نقش اکسس پوینت را ایفا می کنند تعریف شده تا دستگاههای دیگر بتوانند آنرا ببینند و به دستگاه مورد نظر متصل شوند.

بطور کلی دو شکل اصلی در نصب شبکه های WLAN وجود دارد : Ad-hoc و infrastructure.

  • Ad-hoc

ساده ترین شکل ایجاد یک شبکه وایرلس این است که دو یا چند دستگاه وایرلس را بصورت نظیر به نظیر به یکدیگر متصل نماییم. این نوع شبکه یک شبکه منفرد بوده و هیچگونه اکسس پوینتی در آن به کار برده نشده است و تمام کلاینت ها در این نوع شبکه با هم برابر می باشند. محدوده ای را که این نوع شبکه تحت پوشش قرار می دهد تحت عنوان Independent Basic Service Set (IBSS) شناخته می شود. این نوع شبکه جهت انتقال فایل و اطلاعات بین کامپیوترها با یک هزینه کم و بدون خرید یک اکسس کاربرد دارد.

ببینید : راه اندازی شبکه وایرلس با میکروتیک

  • Infrastructure

اگر چه ترتیب و آرایش مدل Ad-hoc برای شبکه های وایرلس کوچک مناسب می باشد ، اما در شبکه های وایرلس بزرگتر نیاز به دستگاهی می باشد که ارتباطات را کنترل کند ، امروزه این نقش را دستگاهی به نام اکسس پوینت ایفا می کند. در این نوع شبکه های کلاینت های وایرلس نمی توانند بصورت مستقیم با یکدگیر ارتباط برقرار کرده و این کار از طریق اکسس پوینت صورت می گیرد. برای این منظور هر وسیله باید یک حق دسترسی از اکسس پوینت دریافت کند. محدوده ای را که این نوع شبکه پوشش می دهد تحت عنوان Basic Service Set (BSS) شناخته می شود.

فضایی که یک اکسس پوینت میتواند پوشش دهد ، محدود می باشد. به منظور گسترش این فضا باید از چند BSSs استفاده کرد ، به این شکل Extended Service Set (ESS) گفته می شود. شبکه وایرلس ESS از چند اکسس پوینت استفاده می کند و محدوده بیشتری را نیز تحت پوشش قرار می دهد. باید توجه داشت که در اینجا هر اکسس پوینت خود یک BSS می باشد.

یک دیدگاه برای “مفهوم SSID در شبکه وایرلس”

  1. Roya Hajilou

    مرسی,عالی بود

نظر شما!!