روتر وایرلس مدل DIR-850L محصول کمپانی D-Link می باشد. این روتر یک روتر وایرلس Dual Band می باشد و از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac که آخرین و جدیدترین تکنولوژی در زمینه شبکه های بی سیم است استفاده می کند. این روتر قابلیت های بالایی داشته که یکی از آنها پشتیبانی از سرویس Cloud می باشد. در این بررسی همراه ما باشید تا بیشتر با این روتر آشنا شوید.

 • ویژگی های کلیدی
  • ۱۱a/b/g/n/ac 2.4GHz & 5GHz Wi-Fi
  • ۴ عدد پورت گیگابیت اترنت
  • ۱ پورت گیگابیت WAN
  • ۱ عدد پورت USB 2.0
  • پلتفورم Mydlink Cloud
  • ساخته شده توسط کمپانی D-Link
  • حدود قیمت ۷۵ یورو

روتر وایرلس DIR-850L همانند مدل های ۸۲۰L و ۸۶۰L جزء روترهای متوسط شرکت D-Link با قیمتی حدودا زیر ۹۰ یورو محسوب می شود. از لحاظ تئوری و آزمایشگاهی این روترها قادرند پهنای باندی بین ۶۵۰Mbps تا ۸۶۷Mbps را منتقل کنند که این مقدار پهنای باند به مراتب بیشتر از دستگاه کمپانی Asus مدل RT-AC52U می باشد.

تفاوت عمده مدل ۸۵۰L نسبت به مدل ۸۲۰L ارتقاء پورت های اترنت آن از Fast Ethernet  به Gigabit Ethernet می باشد. در بررسی که انجام خواهد شد ما خواهیم فهمید که واقعا با این حدود قیمت خرید یک روتر با استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac که شامل ۲ باند فرکانسی نیز هست ، آیا به صرفه می باشد ؟

 • طراحی

در ابتدا هنگامی که روتر ۸۵۰L را از جعبه خارج کرده و آن را بر روی زمین قرار می دهید ، با یک دستگاه جمع و جور و استوانه ای که دارای رنگ مشکی است مواجه خواهید شد. طراحی سیلندری شکل یا همان استوانه ای دستگاه علاوه بر اینکه زیبایی خاصی به آن بخشیده است ، موجب شده تا سیگنال های وایرلس بتوانند در تمامی جهات و بصورت ۳۶۰ درجه ارسال شوند.

dir850-1

کیفیت ساخت بالای بدنه دستگاه و رنگ براق زیبایی خاصی به آن بخشیده است بطوریکه در برابر اثر انگشت مقاوم می باشد. در قسمت جلوی دستگاه تنها دو چراغ وجود دارد ، یکی وضعیت اینترنت را نشان می دهد و دیگری چراغ Power دستگاه می باشد. برای مشخص کردن وضعیت پورت های اترنت ، پورت USB و وضعیت WPS چراغی در نظر گرفته نشده است.

 • خصوصیات

نقطه شروع دستگاه اتصال وایرلس آن است. در این حدود قیمت شما نباید آن را با دستگاه هایی نظیر AC1750 و یا AC1900 مقایسه کرده و این مسئله کاملا قابل درک می باشد. بر روی کاغذ و از لحاظ تئوری ۸۵۰L قابلیت انتقال پهنای باند تا ۸۶۷Mbps را در استاندارد وایرلس سرعت n دارا می باشد. اما باید توجه داشت که افت قدرت سیگنال اثر مستقیم بر روی انتقال پهنای باند داشته تا جاییکه این میزان را به ۳۰۰Mbps تا ۴۵۰Mbps کاهش می دهد.

یکی از فقدان های قابل اوجه در این دستگاه نبود قابلیت SmartBeam می باشد. این قابلیت یکی از خصوصیات دستگاه مدل ۸۶۰L است که در آن زمانیکه روتر تشخصی داد دستگاهی به آن متصل شده است بلافاصله در آن جهت قدرت سیگنال را افزایش می دهد.

روتر ۸۵۰L شامل ۴ پورت Gigabit Ethernet و یک پورت WAN Gigabit می باشد ، از IPV6 پشتیبانی می کند و قابلیت های امنیتی WPS و WPA/WPA2 را نیز شامل می شود. کمپانی D-Link همچین این دستگاه را به یک پورت USB 2.0 نیز مجهز ساخته است. بوسیله این پورت USB و برنامه Share Port موبایل D-Link شما قادر خواهید بود تا پوشی های IOS و Android خود را به دستگاه متصل کرده و آن ها را به اشتراک بگذارید.

 • نصب و راه اندازی

پس از اینکه روتر را به برق متصل کرده و آن را روشن می کنید ، بعد از بوت شدن روتر شما می توانید به وایرلس آن متصل شوید. پس از اتصال به دستگاه و از طریق یک Browser مانند Chrome یا Mozilla شما قادر خواهید بود تا تنظیمات دستگاه را مطابق نیاز خود پیکربندی کنید. از طریق یک مرورگر و به آدرس http://192.168.0.1 و وارد نمودن نام کاربری و کلمه عبور پیش فرض دستگاه وارد پنل مدیریتی آن می شود. همچنین همراه روتر یک CD وجود دارد که به کمک آن می توانید تنظیمات دستگاه را پیکربندی نمایید. در قسمت وایرلس SSID را مطابق نظر خود تنظیم نموده و سپس باند فرکانسی خود را از بین ۲٫۴GHz و ۵GHz انتخاب کنید.

 • بازدهی و کارآیی

در تستی که انجام شد ، در فاصله ۲ متری و ۱۰ متری دید مستقیم و ۱۵ متری در پشت ۲ دیوار ، روتر ۸۵۰L در استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac به ترتیب پهنای باندی معادل ۲۶۵٫۶Mbps ، ۲۳۲٫۸Mbps و ۷۴٫۷۲Mbps تحویل داد. تقریبا این میزان پهنای باند ۵۰ درصد بیشتر از استاندارد ۸۰۲٫۱۱n 5GHz بود و بنابراین قابل قبول می باشد.

همانطور که در گراف های زیر مشاهده می کنید ، در استاندارد ۸۰۲٫۱۱n 5GHz میزان پهنای باند در فواصل تعیین شده بترتیب ۱۸۲Mbsp ، ۱۷۸٫۴Mbps ، ۵۴٫۹۶Mbps می باشد. سرانجام در استاندارد ۸۰۲٫۱۱n 2.4Ghz میزان پهنای باند منتقل شده در فواصل معین ، بترتیب ۸۰Mbps ، ۷۶٫۷۲Mbps ، ۱۶٫۷۲Mbps می باشد.

dir850-2  dir850-3  dir850-4

 • آیا باید این دستگاه را خریداری کرد؟

اگر شما به سرعتی بالاتر از استاندارد n نیاز دارین و هزینه برای شما مهم نمی باشد جواب ما “بله” است. روتر ۸۵۰L واقعا یک روتر مقرون به صرفه در کلاس استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac می باشد که می تواند سرعت قابل توجهی را در شرایط هر دو باند فرکانسی خود منتقل کند و نسبت به مدل همتای خود یعنی روتر مدل RT-AC52U شرکت Asus به مراتب بهتر می باشد. بخاطر داشته باشید که روتر مدل ۸۵۰L هیچگاه نمی تواند جایگزین مدل های AC175 یا AC1900 باشد. بازدهی و کارآیی روتر ۸۵۰L با افزایش فاصله افت کرده و توان عملیاتی آن کاملا ضعیف می شود.

این روتر با قیمتی حدود ۷۵ یورو و با توجه به بودجه شما و دارا بودن استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac می تواند گزینه خوبی باشد ، اگر شما می توانید قیمتی در حدود ۹۰ یورو هزینه کنید روتر مدل ۸۶۰L که تمام خصوصیات ۸۵۰L را به همراه قابلیت Smart Beam دارا می باشد نیز گزینه خوبی است.

نظر شما!!