روتر وایرلس WRT3200ACM یکی از آخرین مدل های عرضه شده توسط کمپانی Linksys می باشد. این روتر به شکل و اندازه روترهای سنتی و قدیمی Linksys می باشد. دارای چهار آنتن خارجی که قابلیت جدا شدن دارند ، یک عدد پورت WAN ، چهار عدد پورت Gigabit LAN ، یک پورت USB 3.0 و در نهایت یک عدد پورت eSata که تمامی آنها در شکل زیر مشخص می باشد.

نام کامل دستگاه : Linksys WRT3200ACM AC3200 MU-MIMO Gigabit Wi-Fi Router

در کنار مشخصات خارجی و ظاهری این روتر که ذکر شد ، در داخل آن یک پردازنده دو هسته ای ۱٫۸ GHz و ۵۱۲ مگابایت حافظه RAM وجود دارد که باعث می شود این روتر سرعت عملکرد مناسبی داشته باشد. روتر وایرلس WRT3200ACM از دو باند فرکانسی ۲٫۴ GHz و ۵ GHz پشتیبانی می کند. در داخل باند فرکانسی ۵ GHz خود نیز دارای دو باند فرکانسی می باشد که این دستگاه را به عنوان یک روتر Tri-Stream معرفی می کند.

نصب و راه اندازی این روتر و انجام تنظیمات آن از طریق مرورگر وب قابل انجام می باشد. شما می توانید به روتر از دو طریق کابلی بوسیله پورت اترنت و از طریق وایرلس متصل شده و تنظیمات آن را انجام دهید. یکی از خصوصیات خوب روترهای Linksys قرار دادن یک چک باکس برای بررسی اتوماتیک بروزرسانی ها امنیتی روتر می باشد. شما با فعال کردن این خصوصیت به روتر این قابلیت را می دهید که بروز رسانی ها را بطور اتوماتیک دریافت و نصب نماید.

دو مشخصه اصلی و عمده در جهت فروش این روتر یکی قابلیت پشتیبانی از MU-MIMO و دیگری Open Source بودن آن می باشد که باعث می شود از قابلیت های OpenWRT و DD-WRT پشتیبانی کند. همانطور که می دانید عبارت MU-MIMO به معنای چند ورودی ، چند خروجی و چند کاربری است ، و این امکان را به چندین کاربر و دستگاه می دهد که همزمان بر روی چندین کانال رادیویی ارسال و دریافت اطلاعات داشته باشند. باید بدانید که این فناوری بر روترهای وایرلس مجهز به چیپ ست ۸۰۲٫۱۱ac Wave 2 عرضه شده است.

کمپانی هایی نظیر Linksys تمایل دارند تا با اعداد و ارقامی که در تبلیغات محصولاتشان استفاده می کنند آن را چشمگیر و صاحب یک تکنولوژی بالا نشان دهند. این مصداق درباره روتر WRT3200ACM وجود داشته و Linksys ادعا می کند که این روتر پهنای باندی در حدود ۲٫۶Gbps را ارائه می دهد. برگردیم به دنیای واقعی ، همانطور که می دانید در عمل رسیدن به بهترین پهنای باند شامل فاکتورهای متفاوتی می باشد ، از میزان فاصله تا روتر ، باند فرکانسی ، قدرت آنتن ها ، میزان ترافیک عبوری و بسیاری موارد دیگر. در تستی که شرایط آن در زیر مطرح خواهد شد نتایج متفاوتی بدست آمد.

برای تست میزان پهنای باند عبوری از روتر WRT3200ACM یک دستگاه NAS به یکی از پورت های LAN روتر متصل شد و در طرف دیگر نیز یک دستگاه لپ تاپ روز بوسیله وایرلس به روتر متصل گردید. یک فولدر که شامل ۱٫۵GB اطلاعات بود از NAS به لپ تاپ انتقال داده شد. این تست در هر دو باند فرکانسی ۲٫۴GHz و ۵GHz انجام شد و نتایج زیر که کاملا غیرقابل انتظار بود بدست آمد. همینطور توجه داشته باشید که این تست در سه و در سه فاصله متفاوت نسبت به روتر صورت گرفت.

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید در فرکانس ۲٫۴GHz هر چه مقدار فاصله ما از روتر بیشتر می شود از سرعت ما نیز کاسته شده است. عکس این مسئه در فرکانس ۵GHz وجود دارد و میزان فاصله تاثیر زیادی را بر سرعت نگذاشته است.

اما همانطور که گفته شد یکی از خصوصیات این روتر پشتیبانی از قابلیت MU-MIMO هست. در تستی دیگر و در همین شرایط فقط تعداد دستگاه های متصل به روتر افزایش پیدا کرد و در هر مکان یک دستگاه با استفاده ای متفاوت قرار داده شد ، نتیجه بصورت جدول زیر بود.

همانطور که انتظار می رفت روتر در این شرایط عملکرد خوبی داشت و با اینکه تعداد دستگاههای متصل به آن افزایش پیدا کرده بود و ترافیک عبوری متفاوت تری نسبت به تست اول داشت اما با افت سرعت مواجه نشد ، پس می توان گفت که روتر WRT3200ACM در قابلیت MU-MIMO عملکرد خوبی داشته است.

در پایان از دیگر خصوصیات این روتر می توان مدیریت آن را بوسیله مروگرهای وب و همچنین app آن که بر روی سیستم عامل های IOS و Android قابل نصب می باشد اشاره کرد. بوسیله این app شما می توانید وضعیت شبکه ، نقشه شبکه ، میزان پهنای باند مصرفی اینترنت ، اطلاعات دستگاه ، اطلاعاتی در خصوص دستگاه های ذخیره ساز متصل به روتر  و موارد دیگر را نیز مشاهده و مدیریت نمایید.

روتر WRT3200ACM شرکت Linksys با قیمتی در حدود ۲۳۰ تا ۲۵۰ دلار به بازار عرضه شده است.

در پایان می توان گفت که کمپانی Linksys روتر وایرلس قابلی را به بازار عرضه کرده است که کارایی مناسب و خوبی را ارائه می دهد. اگر شما با ظاهر سنتی و نسل قبلی Linksys مشکلی ندارید و گزینه های دیگر آن مورد انتخاب شما می باشد ، میتوان گفت که این روتر یک گزینه عالی برای خرید است.

نظر شما!!