از آنجاییکه امروزه برخی از تجهیزات شبکه مانند اکسس پوینت ها و روترهای وایرلس به پورت SPDIF مجهز شده اند در این مطلب به بررسی این پورت خواهیم پرداخت.

در ابتدا باید بدونیم که SPDIF از اول کدام کلمات گرفته شده است. این عبارت مخفف Sony/Philips Digital Interface Format می باشد. اگر بخواهیم یک تعریف ابتدایی و خلاصه از این پورت داشته باشیم اینگونه می توانیم بیان کنیم که : SPDIF یک رابط سخت افزاری برای انتقال صدا بصورت دیجیتال می باشد. همانطور که می دانید صدا در حالت آنالوگ بصورت موج ارسال می شود ، که این مسئله می تواند نویز پذیری صدا را بهمراه داشته باشد ، در حالت دیجیتال صدا بصورت بیت هایی از ۰ و ۱ ارسال می گردد.

در حال حاضر در دنیای دیجیتال دو نوع خروجی برای انتقال صدا وجود دارد. HDMI و SPDIF ، که هر دو انتقال صدا را بصورت دیجیتال انجام می دهند و همانطور که می دانید HDMI توانایی انتقال تصویر را نیز دارا می باشد. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که اگر HDMI یک پورت کامل از لحاظ انتقال صوت و تصویر می باشد ، چرا باید از SPDIF نیز استفاده شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در HDMI انتقال صوت و تصویر با هم انجام شده و نمی توان آنها را تفکیک نمود ، در صورتیکه در SPDIF ما تنها انتقال صوت بصورت دیجیتال را خواهیم داشت. پاسخ دیگر این است که همه دستگاه های صوتی و تصویری از HDMI پشتیبانی نمی کنند اما یک دستگاه پخش حرفه ای صوت حتما مجهز به یک پورت SPDIF می باشد.

اتصال SPDIF به دو نوع دسته بندی می شود. کواکسیال و اُپتیکال. اتصال کواکسیال همان اتصال معروف و قدیمی می باشد که نام دیگر آن RCA بوده و شما آن را در دستگاه های مختلف به رنگ سفید ، قرمز و … مشاهده نموده اید اما باید توجه داشته باشید که اتصال کواکسیال پورت SPDIF در دستگاه ها به رنگ نارنجی می باشد. اتصال اُپتیکال SPDIF نیز به شکل مربع مانند بوده که در دستگاه ها کاملا قابل تشخیص می باشد.

حال که انواع اتصال های پورت SPDIF را شناختید باید بدانید که هر کدام از آنها کابل مختص به خود را دارند. در اتصال کواکسیال از یک کابل RCA استفاده می شود که در تصویر زیر نشان داده شده است. در اتصال نوع اُپتیکال از کابل فیبر نوری استفاده می شود. در حالت اُپتیکال دو نوع اتصال وجود دارد ، یک نوع آن که در تصاویر زیر مشاهده می نمایید هر دو سر آن بصورت مربع مانند می باشد و در نوع دیگر یک سمت بصورت مربع و سمت دیگر بصورت جک ۳٫۵ میلیمتری است.

چه هنگام باید از SPDIF استفاده کنیم؟

از اتصالات دیجیتال صوتی زمانی استفاده می شود که ما انتظار خروجی یک صدای با کیفیت را داریم. پورت SPDIF یک پورت بسیار کارآمد می باشد که اگر اتصال صحیح آن را با استفاده از کابل های فیبر نوری انجام دهید براحتی می توانید یک صدای با کیفیت در خروجی خود داشته باشید.

نظر شما!!