فرض کنید که کسب و کار کوچک شما رونق گرفته و رشد کرده است. کارمندان بیشتری استخدام کرده اید ، نرم افزارهای تحت شبکه دارید و تعداد کلاینت های شما زیاد شده است. خب تبریک میگیم به این پیشرفت شما. هم اکنون زمان آن فرا رسیده است که در جهت یکپارچه سازی و کنترل بیشتر شبکه خود یک سرور تهیه کنید. انتخاب یک سرور تصمیم بزرگی است ، بطوریکه برخی افراد از خرید سرور ترس و واهمه دارند. در این مطلب توضیحات ابتدایی و پایه در خصوص اصول تکنولوژی داده می شود که به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری در خرید یک سرور داشته باشید. با مطالعه این مطلب تا حدودی از هزینه های زیاد برای خرید سرور جلوگیری می کنید و در واقع با اطلاعاتی که بدست می آورید در خرید و انتخاب سرور موفق خواهید بود.

آیا شما در شبکه خود از فضای ابری استفاده می کنید ؟ نیاز به ماشین های مجازی دارید ؟ و بسیاری سوال های دیگر که باید پاسخی برای آنها داشته باشید تا بتوانید یک سرور مطابق نیاز های خود تهیه کنید.

خب شروع کنیم …

در نگاه اول شاید یک سرور کوچک تفاوت چندانی با یک کامپیوتر کلاینت نداشته باشد ، اما باید بدانید وظایفی که برای سرور در نظر گرفته شده است با کاربری که یک کامپیوتر کلاینت دارد کاملا متفاوت است. کامپیوتر یک کاربر عادی یک سیستم عامل معمولی دارد که برای کارهای روزمره در نظر گرفته شده است ، در حالیکه سرور قرار است به کل شبکه خدمات متفاوتی ارائه کند. سیستم عاملی که برای سرور در نظر گرفته می شود یک سیستم عامل خاص بوده و این سیستم عامل متناسب با نیازهای شبکه توسط مدیر شبکه پیکربندی می شود. بر روی سرور نرم افزارهایی مانند : سیستم مدیریت ارتباط با مشتری ، منابع سازمانی ، وب سرور ، فایل سرور  و … راه اندازی می شود که توسط کلاینت های شبکه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تا اینجا امیدوارم که تفاوت بین یک سرور و یک کامپیوتر کلاینت را تا حدودی متوجه شده باشید.

سوالی که برای شما مطرح می شود این است که ، آیا من به سرور نیاز دارم ؟ به چه نوع سروری نیاز دارم ؟ برای خرید سرور چه میزان باید هزینه کنم ؟ و ممکن است سوالات بسیار دیگری مطرح شود.

انتخاب یک سرور مناسب برای شما

کمپانی های بسیاری در تولید و فروش سرور فعالیت می کنند ، نام های بزرگی مانند : HP ، IBM ، Dell ، Lenovo و … . در مرحله ابتدایی انتخاب سرور این مسئله باید لحاظ شود که میزان برنامه هایی که قرار است شما در شبکه خود استفاده کنید چه میزان حجم و فعالیتی دارند. اگر شما قصد دارید که یک فایل سرور ، بک آپ اتوماتیک و یا وظایف سبکتر مانند راه اندازی یک NAS و مواردی از این قبیل داشته باشید ، در این حوزه های کاری که مطرح شد برندهایی چون : HP ، Qnap ، Synology بازیگران ایده آلی می باشند و می توانند نیاز های شما را برآورده کنند. اما یک مقدار بازه را گسترده تر کنیم ، اگر شبکه شما بیش از ده کاربر دارد و قرار است از خدماتی چون پرینت سرور ، Mail Server ، مدیریت بانک های اطلاعاتی و یا راه اندازی نرم افزارهایی خاص از قبیل CRM ، ERP استفاده کنید ، در اینجا شما نیاز به فضای بیشتری دارید و حتی اگر سراغ مجازی سازی بروید قابلیت های بیشتری می خواهید. در چنین شرایطی شما باید از سرورهای قدرتمندتر مانند سرورهای Rack Mount یا Blade و حتی Tower استفاده کنید. در این حوزه کاری نیز می توانید از برندهای معتبری که در بالا معرفی شد استفاده کنید و با توجه به میزان منابعی که نیاز دارید سخت افزار مناسب خود را از لحاظ فضای هارد ، حافظه رم ، پردازنده و … انتخاب کنید.

چه میزان حافظه و هارد مورد نیاز است؟

یکی از مسائل حیاتی در انتخاب سرور که تاثیر بسزایی در قیمت آن دارد محاسبه میزان حافظه و هارد مورد نیاز می باشد. در اینجا ما برای شما یک مثال عملی در نظر گرفته ایم. بعنوان نمونه ما فرض می کنیم که به سروری نیاز داریم تا بتواند موارد زیر را برای ما پشتیبانی کند :

  • فایل سرور
  • پرینت سرور
  • سیستم مالی
  • ایمیل سرور

برای موارد بالا ما به سه مورد زیر نیاز خواهیم داشت :

  1. فضای ذخیره سازی
  2. پردازنده
  3. حافظه رم

پس از مشخص شدن موارد مذکور جدولی بصورت زیر شکل داده و شروع به تکمیل کردن آن می کنیم.

Memory Processor Storage
۴GB ۲core ۴TB File Server
۲GB ۱core ۵۰GB Print Server
۲GB ۲core ۱TB Finance System
۲GB ۲core ۲TB Email Server
۱۲GB ۸core ۸TB Total

 

شما با ایجاد یک جدول مطابق جدول بالا و ذکر موارد مورد نیاز خود در آن و سپس کامل کردن منابع مورد نیاز براحتی می توانید یک سرور مطابق نیاز خود و با صرف هزینه ای معقول تهیه کنید.

با توجه به مواردی که تاکنون برای انتخاب یک سرور ذکر شد موارد دیگری نیز در نظر گرفته می شود که مختصرا به آنها اشاره خواهیم کرد. بعنوان مثال اگر شما قصد دارید از ماشین های مجازی استفاده کنید باید در جدول بالا موارد دیگری نیز اضافه کنید و به مقوله مجازی سازی نیز آشنا باشید. بعنوان مثال اینکه برای مجازی سازی از کدام Hypervisor قرار است استفاده کنید از اهمیت بالایی برخوردار است و یا اینکه تعداد ماشین های مجازی شما چه تعداد است؟ پارامتر دیگر نوع سیستم عامل شما است. محبوبترین و پر استفاده ترین سیستم عامل امروزه خانواده ویندوز سرور مایکروسافت است ، البته در استفاده های خاص از سرورهای لینوکس نیز استفاده می شود.

امیدوارم این مطلب کوتاه و مختصر بتواند در انتخاب سرور برای کسب و کار کوچک شما مفید واقع شده باشد.

 

نظر شما!!