جانشین ۴G قول داده است زمان تاخیر را به ۱ms و پهنای باند را به میزان ۱ تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش دهد ، آیا از عهده آن برخواهد آمد؟

 

طی چند دهه گذشته تکنولوژی های مرتبط با تلفن همراه توسعه یافته است و این مسئله انقلابی در روند ارتباطات جهانی بوجود آورده. در سال ۱۹۷۳ بود که جان فرانسیس میچل ، یکی از پیشگامان عرصه الکترونیک ، نخستین گوشی تلفن همراه را که در حدود ۱٫۹ کیلوگرم وزن داشت معرفی نمود. تقریبا از یک دهه بعد بود که تلفن همراه شروع به یافتن جایگاه خود در بازار مصرف و در میان مردم نمود. این روند تا به امروز ادامه پیدا کرده ، بطوریکه هم اکنون میلیاردها نفر از مردم جهان از این وسیله برای مصارف گوناگون خود استفاده می کنند. در کنار پیشرفت های سخت افزاری مرتبط با تلفن های همراه که منجر به بوجود آمدن گوشی های هوشمند شده است ، در پشت آن نیز شبکه های مرتبط با تلفن همراه پیشرفت های چشم گیری داشته اند. امروزه شبکه ۴G در حدود ۱۰ برابر نسبت به شبکه ۳G سریعتر می باشد. در حالیکه شبکه ۴G به عنوان یک شبکه پیشرفته در حال استفاده است ، بحث بر سر جانشین آن یعنی شبکه ۵G بالا گرفته و مطرح شده است. پیش بینی می شود این نسل از شبکه تلفن همراه در سال ۲۰۲۰ بطور کامل مورد بهره برداری قرار گیرد. استاندارد ظرفیتی ۵G بسیار بالاتر از ۴G بوده و در بهبود ارتباطات بین دستگاه ها و همچنین پشتیبانی از اینترنت اشیاء (IoT) حرف های بسیاری برای گفتن دارد.

در راستای پیشبرد شبکه ۵G ، محققان در حال حاضر به پیشرفت هایی دست یافته اند که راه را برای استفاده از این تکنولوژی میسر خواهد ساخت. در تابستان سال گذشته ، FCC باندهای فرکانسی را در راستای ارتباطات ۵G توسعه داد. این باند ها شامل : ۲۸GHz ، ۳۷GHz و ۳۹GHz می باشند.

اولین و نزدیکترین پیش بینی برای بهره بداری از شبکه ۵G سال ۲۰۲۰ اعلام شده است ، چرا که این تکنولوژی طی ۵ سال آینده و به تدریج در سراسر جهان در حال گسترش می باشد. با توجه به بررسی های صورت گرفته و تحقیقاتی که برای گسترش و پیاده سازی ۵G صورت خواهد گرفت ، این امر باعث کاهش سرمایه گذاری در تکنولوژی ها و زیرساخت های مرتبط با ۴G خواهد بود.

انتظار می رود که تا سال ۲۰۲۰ اولین خدمات شبکه از این نسل برای صنایع کاربردی شود. همچنین برآورد می شود که این تکنولوژی تا سال ۲۰۲۵ در اکثر مناطق جغرافیایی مستقر شده باشد. در کنار تقاضا و پیشرفت شبکه ۵G ، شبکه نسل چهارم یعنی ۴G همچنان بخش مهمی از اکو سیستم شبکه بی سیم باقی خواهد ماند ، اما انتظار می رود که با توجه به اهمیت بیشتر به شبکه ۵G ، سرمایه گذاری و نوآوری در خصوص ۴G تا سال ۲۰۲۵ بسیار کند شود. در ادامه این مسیر شبکه های ۲G و ۳G شروع به محو شدن و ناپدید شدن می کنند.

در شروع نمی توان انتظار داشت که اکثر کاربران و مصرف کنندگان بخواهد تا به سمت این شبکه متمایل شوند و از خدمات آن استفاده کنند. دلیل اصلی این امر گران بودن هزینه های مرتبط با ۵G خواهد بود ، چرا که اپراتورهای تلفن همراه برای راه اندازی آن هزینه زیادی را صرف کرده اند و در نتیجه باید پول و هزینه های خود را بازگردانند. در اروپا و ایالات متحده ، استراتژی های اپراتورها در جهت ۵G در حال پیشبرد هستند. این حرکت و پیشبرد از هم اکنون طوری است که در زمان اجرای ۵G کاربر بتواند براحتی در دنیای دیجیتال مدرن قرار بگیرد.

از لحاظ اقتصادی در جهت توسعه ۵G برای اپراتورها دشوارهایی وجود دارد ، با اینحال آنها باید تا جایی که می توانند هزینه ها را پایین آورده تا کاربران برای استفاده از ۵G وسوسه شوند. اپراتورها برای تامین و گسترش فضای رادیویی و طیفی این نسل از شبکه هزینه های سنگینی را متحمل خواهند شد و حتما این هزینه ها را به مشتریان خود منتقل می کنند. در کنار این افزایش قیمت برخی از مصرف کنندگان برای اینکه با آن مواجه نشوند همچنان از ۴G استفاده خواهند کرد و این شبکه به کار خود ادامه می دهد.

در عرصه ارتباطات شرکت های پیشرویی نظیر Verizon  ، Korea Telecom و EE اعلام کرده اند که قصد ارائه خدمات ۵G به مشتریان خود را دارند ، اما باید توجه داشت که بین حرف و عمل فاصله بسیار زیادی وجود دارد. در خصوص شبکه ۵G دکتر ویلیام وب ، یکی از همکاران IEEE و مدیرعامل شرکت SIG می گوید ، برای تکامل این شبکه و راه اندازی آن به استانداردهای مشترکی نیاز است. از آنجاییکه تعریف ۵G بسیار مبهم است ، دشوار است که هم اکنون از برنامه ریزی کردن برای آن سخن بگوییم. اگر ۵G چیزی است که قرار است سال ۲۰۲۰ راه اندازی شود ، پس تعریف ها و تحلیل های ما که سال زودتر انجام می شود چیست؟؟؟ و احتمالا با آن متفاوت خواهد بود.

شرکت Korea Telecom ادعا می کند که ۵G را برای بازی های زمستانی آماده می کند از سوی دیگر Verizon ادعای راه اندازی ان را برای سال آینده دارد. با توجه به تمام مطالبی که تاکنون مطرح شد اگر هم این شرکت ها موفق به راه اندازی آن شوند ، با توجه به اینکه هیچ استاندارد و معیار تعریف شده ای برای آن وجود ندارد ، نمی توان آن را یک راه حل توافق شده در سطح جهانی دانست. برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که پیاده سازی ۵G واقعی با اصول استانداردهای تعریف شده ممکن است تا سال ۲۰۲۵ به طول بیانجامد.

اینترنت از زمان پیدایش آن و با رشد روزافزون تکنولوژی و دستگاه های مرتبط با آن گسترش قابل توجهی داشته است. اینترنت اشیاء (IoT) در کنار رشد اینترنت امروزه تبدیل به یک صنعت رو به رشد شده است و تا سال ۲۰۲۰ به یکی ارزش تریلیون دلاری خواهد رسید و میلیاردها اشیاء روزمره می توانند به اینترنت متصل شده و آنها را کنترل نمود. حال برای حمایت و پشتیبانی از چنین تکنولوژی جدیدی نیاز به یک اتصال قوی می باشد و اینگونه می توان گفت که ۵G در نهایت می تواند این جای خالی را پر کند.

مارک اسکیلتون استاد مدرسه تجارتی Warwick می گوید : ۵G نسلی برای حمایت از اقتصاد تکنولوژی آینده خواهد بود. شبکه ۴G در افزایش برنامه های موبایلی و شبکه های اجتماعی اهمیت فراروان دارد ، اما ۵G نقش بسیار مهمی در حمایت از آینده تکنولوژی متصل شده خواهد داشت. بعنوان مثال : اتومبیل های بدون سرنشین یا سنسورهای هوشمند. عملکرد شبکه ۵G کاملا متفاوت نسبت به شبکه ۴G و دیگر شبکه های فعلی است و در نتیجه اساسا قابلیت های جدیدی را به همراه خواهد داشت. پهنای باندی از ۱ تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه که شما را قادر می ساز تا یک فیلم سینمایی بلند را در چند ثانیه دانلود کنید و بسیاری مشخصات و قابلیت های دیگر.

در پایان باید گفت که یک سطح رقابتی جدید برای قرن ۲۱ در راه است.

ترجمه از : فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

3 دیدگاه برای “نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G چیست؟”

  1. radin abedini

    بسیار جالب بود…استاد لطفا درباره اینترنت اشیا هم یه توضیحی بدید ..با سپاس

  2. Roya Hajilou

    …Thank you my freind

نظر شما!!