امروزه بسیاری از روترهای وایرلس مدرن به دو سیگنال ۲٫۴GHz و ۵GHz (Dual-Band) مجهز هستند ، و همچنین بسیاری از شرکت ها به تولید روترهایی با سه بازه سیگنالی (Tri-Band) پرداخته اند. اما آیا واقعا این روترها باعث افزایش سرعت Wi-Fi می شوند؟

معرفی روترهای Dual-Band

هنگامیکه شما شروع به جستجو برای خرید یک روتر وایرلس با استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac می کنید ، تکنولوژی Dual-Band یک تکنولوژی نسبتا رایج در این روترها می باشد. روترهای وایرلس مدرن با استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac سریعتر بوده و به  سیگنال ۵ GHz نیز مجهز می باشند. تکنولوژی های قدیمی تر Wi-Fi مانند استاندارد ۸۰۲٫۱۱n و حتی قبل تر از آن کندتر و از سیگنال ۲٫۴ GHz استفاده می کردند.

زمانیکه شما یک روتر وایرلس Dual-Band خریداری می کنید ، این روتر می تواند بصورت همزمان اقدام به انتشار امواج دو سیگنال ۵GHz و ۲٫۴GHz نماید. در این شرایط دستگاه هایی که از سیگنال ۵GHz پشتیبانی می کنند و پیشرفته تر هستند به روتر متصل شده و از سرعت بیشتر بهره مند می شوند و در سمت دیگر دستگاه های قدیمی تر به باند ۲٫۴GHz متصل می شوند. اساسا در اینجا روتر می تواند میزبان دو شبکه متفاوت Wi-Fi در یک زمان باشد.

خرید این روترهای وایرلس به شما این امکان را می دهد تا با ارتقاء شبکه Wi-Fi خود به باند فرکانسی ۵GHz همچنان بتوانید از دستگاه های قدیمی خود نیز پشتیبانی به عمل آورید.

روترهای وایرلس Tri-Band

 تا اینجا متوجه شدیم که روترهای وایرلس Dual-Band بطور جداگانه ۲ سیگنال متفاوت را منتشر می کنند. در روترهای وایرلس Tri-Band سه سیگنال متفاوت منتشر می شود. اساسا این روترها توانایی میزبانی از سه شبکه متفاوت در یک زمان را دارند. در این روترها در واقع به جای میزبانی از یک شبکه سوم به این صورت است که در سیگنال ۲٫۴GHz از یک شبکه و در سیگنال ۵GHz از دو شبکه میزبانی می کند.

در یک روتر Dual-Band با دو سیگنال متفاوت می توان دلیل این جداسازی را کاملا حس کرد ، اما در یک روتر Tri-Band چه نیاز هست تا سیگنال ۵GHz جداسازی شود؟ خب ، پاسخ به این سوال این است که شبکه های W-Fi از تراکم و شلوغی ترافیک رنج می برند و این یکی از عمده ترین مشکلات آنها می باشد. در یک شبکه Wi-Fi از نظر تئوری بالاترین حد سرعت بین وسایل متصل به شبکه تقسیم می شود. حالا اگر شما در این شبکه یک تلویزیون هوشمند با کیفیت ۴K داشته باشید و در حال استریم کردن تصاویر آن باشید ، قطعا این مورد باعث کندی سرعت و کم شدن پهنای باند برای دیگر وسایل شبکه می شود.

یک روتر Tri-Band واقعا سیگنال ۵GHz را به دو بخش جداگانه تقسیم بندی می کند و بصورت اتوماتیک دستگاه های متصل را در شبکه های مجزا ترتیب بندی می کند. این جداسازی باعث می شود تا سرعت بیشتری در شبکه شما به اشتراک گذاشته شود. توجه داشته باشید که در این روترها افزایش سرعت برای یک دستگاه خاص نخواهد بود ، بلکه زمانیکه یک دستگاه به شبکه اضافه می شود ، روتر پهنای باند را مدیریت کرده و سرعت بیشتری را برای دستگاه ها با توجه به ظرفیت خود اضافه می کند.

از لحاظ تئوری و در یک شرایط ایده آل ، یک روتر Dual-Band در سیگنال ۲٫۴GHz خود تقریبا ۴۵۰ Mbps می تواند پهنای باند ارائه دهد و در سیگنال ۵GHz خود تقریبا تا ۱۳۰۰ Mbps. مثالی که در اینجا وجود دارد این است که اگر یک روتر در سیگنال ۲٫۴GHz خود ۶۰۰ Mbps و در سیگنال ۵GHz خود ۱۳۰۰ Mbps می تواند پهنا باند ارائه دهد ، این روتر در کلاس AC1900 نامیده می شود. ۱۹۰۰ حاصل مجموع دو پهنای باند در دو سیگنال متفاوت است.

اما اعداد و ارقامی که در اینجا ذکر شد در دنیای واقعی و در عمل وجود ندارد. بعنوان مثال هیچگاه یک دستگاه اگر هم به تنهایی به روتر متصل شده باشد نمی تواند ۱۹۰۰ Mbps پهنای باند داشته باشد ، بلکه اینگونه می توان گفت که اگر به سیگنال ۲٫۴GHz متصل باشد می تواند حداکثر ۶۰۰ Mbps پهنای باند داشته باشد و یا یک دستگاه با اتصال به سیگنال ۵GHz می تواند حداکثر تا ۱۳۰۰ Mbps پهنای باند در اختیار داشته باشد. باز هم تاکید می کنم که این اعداد از لحاظ تئوری بوده و در شرایط واقعی با توجه به عوامل مختلف قابل تغییر است.

معمولا در روترهای Tri-Band برای سیگنال ۲٫۴GHz در حدود ۶۰۰ Mbps پهنای باند و برای سیگنال ۵GHz دو پهنای باند ۱۳۰۰ Mbps وجود دارد. یعنی بصورت  ۴۵۰ + ۱۳۰۰ + ۱۳۰۰ Mbps. البته توجه داشته باشید که این بدین معنی نیست که اگر یک دستگاه بصورت جداگانه به سیگنال ۵GHz متصل شود می تواند ۲۶۰۰ Mbps پهنای باند داشته باشد بلکه می تواند از ۱۳۰۰ Mbps پهنای باند در شرایط ایده آل استفاده کند. این جداسازی برای زمانی است که دستگاه های بیشتری به روتر متصل شوند و روتر خود پهنای باند را مدیریت کرده و به هر دستگاه متصل پهنای باندی را تخصیص دهد.

 

آیا یک روتر وایرلس Tri-Band سرعت Wi-Fi شما را افزایش می دهد؟

تا اینجا متوجه شدیم که در یک روتر وایرلس Tri-Band یک سیگنال ۲٫۴GHz و یک سیگنال ۵GHz وجود دارد که سیگنال ۵GHz خود به دو قسمت جداگانه تقسیم می شود. پس از اتصال دستگاه های مختلف به سیگنال های مختلف خود روتر پهنای باند را بین آنها تقسیم بندی می کند. بگذار اینگونه بگوییم که شما دو دستگاه در خانه دارید که هر کدام از آنها پهنای باند زیادی مصرف می کنند ، خود روتر بصورت اتوماتیک هر یک از آنها را در یک سیگنال ۵GHz و با کانال متفاوت قرار می دهد و بدین ترتیب پهنای باند را بین آنها مدیریت کرده و از کاهش سرعت جلوگیری می کند.

در دنیای واقعای زمانیکه شما دستگاه های بسیاری دارید که بشدت از Wi-Fi استفاده می کنند ، در چنین شرایطی یک روتر وایرلس Tri-Band بدون اینکه این دستگاه ها با یکدیگر تداخل داشته باشند پهنای باند را بین آنها مدیریت می کند و از کاهش سرعت برای یک دستگاه جلوگیری می کند.

از سمت دیگر اگر دستگاه های زیادی به روتر شما متصل نمی باشند و شما از یک روتر مدرن و با استاندارد روز استفاده می کنید هیچگاه مفهوم این تفاوت را حس نخواهید کرد. حال اگر به این روتر یک پهنای باند اینترنت با میزان مشخص متصل باشد ، بالا بودن سرعت وای فای تاثیری در افزایش سرعت اینترنت نخواهد داشت. بعنوان مثال آپلود کردن یک فایل بر روی اینترنت تفاوت بسیاری با آپلود کردن یک فایل در محیط لوکال شما خواهد داشت.

در خصوص مزیت ها و امکاناتی که یک روتر Tri-Band دارد هیچگاه وسوسه نشوید ، چون این روترها از لحاظ قیمتی با روترهای Dual-Band تفاوت بالایی دارند. در صورتیکه در اکثر مواقع یک روتر Dual-Band می تواند نیازهای شما را برآورده کند. فقط در شرایطی که شما یک اتصال قوی اینترنتی دارید و یا تعداد بسیار زیادی دستگاه به روتر شما متصل هستند استفاده از یک روتر Tri-Band منطقی به نظر می رسد.

آیا استفاده از یک روتر Tri-Band یک آپگرید محسوب می شود؟ بله قطعا اینطور است ، اما با توجه به تکنولوژی بالای این روترها که قیمت بالایی نیز دارند استفاده از آنها مطمئنا در حالت هایی که دستگاههای متعددی دارید منطقی به نظر می رسد. در غیر اینصورت بعنوان مثال خریداری کردن آنها برای خانه یا محیط کار معمولی فقط پرداخت یک هزینه بالاست.

ترجمه از : فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

2 دیدگاه برای “روترهای وایرلس Dual-Band و Tri-Band”

  1. حمید گودرزی

    عالی بود ممنون

نظر شما!!