اگر اطلاعات شخصی شما بطور ناگهانی در دسترس آنلاین قرار گیرد و هر شخصی بتواند آن را مشاهده کند ، شما چه کاری انجام می دهید؟ یک لحظه تصور کنید : عکس ها ، ویدئو ها ، اطلاعات مالی ، ایمیل ها و … همگی آنها بدون اجازه شما در دسترس دیگران قرار گیرد. احتمالا خبرهایی را در خصوص انتشار عکس ها و اطلاعات خصوصی شخصیت های مشهور شنیده اید که نباید در دستر همگانی قرار می گرفته اند. بدون داشتن یک نظارت صحیح و مناسب این اطلاعات حساس می توانند در اختیار هرکسی که به اینترنت متصل باشد قرار بگیرد.

نگهداری ایمن اطلاعات آنلاین امروزه به یک مسئله مهم برای همگان و نه فقط افراد مشهور و سیاستمدار تبدیل شده است. در مطلب پیش رو که برای شما قرار داده ایم ، قصد داریم تا ۵ راه را برای شروع به شما معرفی کنیم تا مقدمه و آغازی باشد برای حفاظت بیشتر از اطلاعات شخصی شما.

  • برای هر سرویس آنلاین خود نام کاربری و کلمه عبور منحصر بفرد داشته باشید.

بسیاری از مردم عادت دارند که از نام کاربری و کلمه عبور یکسان در تمام سرویس های آنلاین خود استفاده کنند. درست است که اگر بخواهیم برای هر سرویس یک نام کاربری و کلمه عبور داشته باشیم رهگیری و بخاطر سپردن آنها سخت بوده و ممکن است ما را با مشکل مواجه کند ، اما در این خصوص شما می توانید از نرم افزارهایی ماندد KeePass استفاده کنید. این نرم افزار یک نرم افزار رایگان متن باز برای مدیریت کلمات عبور می باشد.

راه دیگر این است که شما می توانید تمام اطلاعات خود را داخل یک دیتابیس قرار داده و سپس برای آن دیتابیس یک کلمه عبور درنظر بگیرید. آنگاه شما با بخاطر سپردن یک کلمه عبور می توانید به تمامی اطلاعات کاربری خود دسترسی داشته باشید. شما همچنین می توانید دیتابیس خود را با استفاده از الگوریتم های متفاوت رمزنگاری کرده تا امنیت آن بیشتر شود.

  • اطلاعات خود را هنگام ارسال به سرویس ها رمزنگاری کنید.

سایت های آنلاین ذخیره سازی نظیر DropBox یک ایده جالب ، ایمن و امن برای نگهداری از اطلاعات شما می باشند. اما اگر به اندازه کافی به این سرویس ها اطمینان ندارید ولی قصد استفاده از آنها را نیز دارید بهتر است اطلاعات خود را قبل از ارسال رمزنگاری کنید. سرویس هایی نظیر BoxCryptor می توانند در این زمنیه به شما کمک کنند.

  • هنگام به اشتراک گذاری آنلاین اطلاعات احتیاط کنید.

هنگامیکه در وب سایت های مختلف شروع به پر کردن فرم های متفاوت می کنید ، تاکنون از خود پرسیده اید برخی از این اطلاعات برای چه مواردی استفاده می شود؟ شرکت های بسیاری وجود دارند که بر روی همین اطلاعات ما آنالیز انجام داده و کسب درآمد می کنند ، دقیقا همین اطلاعات که ما به رایگان در اختیار آنها قرار داده ایم. اگر قصد دارید تا در فضای آنلاین بیشتر خصوصی بمانید از BugMeNot استفاده کنید ، وب سایت BugMeNot از پر کردن فرم های غیرضروری که اطلاعات بیش از حد را از شما درخواست می کنند جلوگیری می کند.

  • هرگز اطلاعات خصوصی خود را ارسال نکنید.

بسیاری از مردم متوجه این موضوع نیستند که قرار دادن اطلاعات آنها در انجمن ها و شبکه های اجتماعی مختلف مانند پازلی بوده و از کنار هم قرار دادن آنها می توان به اطلاعات دقیقی دست یافت. این عمل اصطلاحا Doxxing نامیده می شود و از آنجایی که بسیاری از افراد از نام کاربری یکسان استفاده می کنند می تواند مشکل ساز باشد. در این خصوص دقت کنید و محتاط باشید که اطلاعات خود را در کجا و برای چه هدفی ثبت می کنید تا با مشکل مواجه نشوید.

  • از سرویس های کاربری خود بر روی سایت ها Log out نمایید.

بیایید این موضوع را با یک مثال بررسی کنیم : تصور کنید که در زمان استراحت کاری خود هستید و تصمیم می گیرید تا حساب بانکی خود را چک کنید ، پس از چک کردن حساب بانکی فراموش می کنید تا از آن صفحه خارج شوید و صفحه را بر روی کامپیوتر خود باز می گذارید ، این موضوع یک خطر امنیتی بوده و باعث می شود تا اطلاعات شخصی شما در اختیار دیگران قرار گیرد. توجه داشته باشید که پس از اتمام کارهای خود در سرویس هایی که از آنها استفاده می کنید حتما از سرویس خود Log Out نمایید.

ترجمه و ویرایش : فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

نظر شما!!