اغلب اوقات مسائل و مشکلات بوجود آمده در روتر یا سوئیچ به تنهایی و با استفاده از دستورات Show قابل حل نمی باشند ، با توجه به این موضوع در برخی موارد لازم است تا شما از دستورات Debug استفاده کنید تا متوجه شوید که در پشت صحنه روتر یا سوئیچ چه اتفاقاتی رخ می دهد.

دستورات Show توانایی این را دارند تا بسیاری چیزها را که در روتر یا سوئیچ در حال وقوع است به شما بگویند اما خیلی چیزها را نیز نمی توانند برای شما بیان کنند. به عنوان مثال دستورات Show نمی توانند به شما بگویند که جدول مسیر یابی روتر با خطا مواجه شده ، یک لینک ISDN قطع شده است ، آیا پکت ها بدرستی ارسال و دریافت می شوند و یا اینکه چه کد خطای ICMP دریافت می شود. تمامی این مواردی که مطرح شد به همراه بسیاری دیگر از مسائل و موارد پشت صحنه را شما با استفاده از دستور Debug می توانید مشاهده کنید.

برای اینکه با دستور Debug آشنا شوید بیایید تا یک مثال ساده را با هم مرور کنیم. ما در این مثال قصد داریم تا پروتکل RIP را با استفاده از دستور Debug بررسی کنیم.

در این مثال ما فرض می کنیم که بر روی روتر پروتکل مسیریابی RIP در حال اجرا می باشد.

  • برای صحت اینکه دستور Debug در حال اجرا است ، از دستور زیر استفاده کنید:

  • بعد از فعال شدن Debug برای پروتکل RIP شما می توانید با استفاده از زیر مقادیر خروجی تنظیم شده و اینکه چه مقادیری خارج شده است را مشاهده کنید :

  • در روتر یا سوئیچ نیز هر زمان که توسط پروتکل RIP ارسال یا دریافتی صورت بگیرد باید در محیط CLI نشان داده شود. در اینجا یک ارسال و دریافت را توسط پروتکل RIP مشاهده می کنید.

نکته ای که اینجا قابل ذکر می باشد این است که شما از این دستور باید برای مدت کوتاهی استفاده کنید و پس از اینکه خطا یا اطلاعات مورد نظر خود را بدست آوردید آنرا غیرفعال کنید. چرا که کارکرد مداوم آن در ارتباط شما مشکل ایجاد می کند.

  • دستورات متداولی برای خاموش کردن Debug وجود دارد اما معمولترین آنها دستور زیر می باشد :

در مورد استفاده از این دستور دقت زیادی کنید چرا که مدیران با تجربه نیز گاها دچار اشتباهاتی می شوند. پیشنهاد ما این است که در ابتدا در محیط آزمایشگاهی نسبت به این دستور تسلط پیدا کرده و سپس در عیب یابی های خود از آن استفاده کنید.

 

 

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

نظر شما!!