ساختار پارتیشن بندی بر روی هارد دیسک به دو نوع MBR و GPT دسته بندی می شود. در این مطلب ما قصد داریم تا به تفاوت بین MBR و GPT بپردازیم. هنگام راه اندازی و ایجاد یک هارد دیسک جدید ، زمانیکه مدیر در حال انجام پیکربندی می باشد ، نوع پارتیشن بصورت پیش فرض بر روی Master Boot Record یا همان MBR قرار دارد. اما مدیر می تواند این ساختار را بر روی حالت GUID Partition Table نیز قرار دهد. آگاهی نسبت به تفاوت بین MBR و GPT برای یک مدیر IT می تواند بسیار مفید باشد. چرا که از تبدیل این دو نوع پارتیشن بندی به یکدیگر پس از اتمام کار و در حالیکه هارد دیسک در حال کارکرد می باشد جلوگیری می کند.

درک تفاوت بین MBR و GPT

در حالت MBR یک سکتور Boot ویژه در ابتدای هارد دیسک وجود دارد. این سکتور حاوی اطلاعاتی در خصوص بوت سیستم عامل و پارتیشن دیسک منطقی می باشد. روش MBR یک روش قدیمی می باشد اما هنوز بطور پیش فرض در ویندوز های سرور ۲۰۱۲ و ویندوز ۱۰ مورد انتخاب قرار می گیرد.روش دیگر که GPT می باشد از GUID که مخفف globally unique identifier  است جهت تعریف پارتیشن ها و آغاز به کار استفاده می کند. در شکل زیر شما می توانید تفاوت بین ساختار MBR و GPT را مشاهده کنید :

تفاوت بین MBR و GPT

باید توجه داشته باشید تفاوتی که در ساختار این دو نوع پارتیشن مشاهده می شود بر روی عملکرد و قابلیت های دیسک تاثیر مستقیم می گذارد. بدیهی ست که GPT شامل مزایای بیشتری نسبت به MBR می باشد. در زیر برخی از آنها را با هم مرور می کنیم :

میزان فضای پارتیشن

در روش MBR بالاترین میزان پشتبانی از یک هارد دیسک ۲ ترابایت می باشد. در نتیجه اگر میزان هارد دیسک شما بیشتر از ۲ ترابایت باشد میزان باقیمانده بلااستفاده خواهد بود. در روش GPT برخلاف MBR این میزان خیلی بیشتر می باشد و در حدود ۹٫۴ ZB است. البته در عمل باید توجه داشت که حداکثر اندازه به محدودیت سیستم عامل نیز بستگی دارد.

قابلیت اطمینان

در روش MBR فایل های بوت و دیتای پارتیشن همگی در یک مکان ذخیره می شوند. در اینصورت هر زمان که دیتا با مشکل مواجه شود و یا از بین برود بوت سیستم عامل نیز با مشکل مواجه خواهد شد. در چنین حالتی هست که همگی ما با عبارت Repairing the MBR آشنا هستیم و در برخی اوقات آن را انجام می دهیم.

تفاوت اصلی بین GPT و MBR که باعث می شود GPT فراتر از MBR باشد در اینجا خود را نشان می دهد. در روش GPT کپی های متعددی از بوت و دیتای پارتیشن در سراسر دیسک انجام می شود. از این کپی ها زمانیکه دیتا و بوت با مشکل مواجه شود برای ریکاوری می توان استفاده نمود.

 

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

 

نظر شما!!