رمزگشایی یا Cryptojacking یک راه جدید برای مجرمان اینترنتی می باشد که می توانند از سخت افزار شما کسب درآمد کنند. باید بدانید که در این روش با باز کردن یک وبسایت در مرورگر خود ممکن است پردازش CPU خود را بطور فزاینده ای بالا ببرید. تعجب نکنید و این مسئله را جدی بگیرید چرا که تروجان های Cryptojacking امروزه بسیار زیاد شده اند.

رمزگشایی چیست؟

رمزگشایی یا Cryptojacking حمله ای می باشد که در آن فرد مهاجم یک نرم افزار cryptocurrency متعلق به خود را بدون اجازه شما بر روی سخت افزار شما اجرا می کند. در واقع Cryptojacking مخفف cryptocurrency hijacking می باشد. در این نوع حمله فرد مهاجم با استفاده از قدرت سخت افزاری کامپیوتر شما برای ایجاد ارز رمزی و سودی سریع و غیرقابل ردیابی استفاده می کند در حالیکه سخت افزار کامپیوتر شما درگیر شده و کارآیی شما کند می شود.

در حالیکه امروزه بیت کوین شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده می باشد ، حملات رمزگشایی معمولا خود را درگیر ارزهای رمزی دیگر می کنند. ارز رمزی مونرو Monero یکی از شایع ترین آنها می باشد. Monero طوری طراحی شده است که بر روی کامپیوترهای متوسط نیز می تواند قابل استفاده باشد. یکی از خصوصیات Monero این است که دارای ویژگی های ناشناس می باشد ، بطوری که ردیابی آن غیرقابل ممکن است. مونرو یک Alt-Coin است ، یعنی یک ارز رمزنگاری شده غیربیت کوین.

ارزهای دیجیتال یا همان cryptocurrency درگیر معادلات پیچیده ریاضی هستند ، که نیاز به مقدار زیادی قدرت پردازش دارد. در یک حمله معمولی رمزگشایی ، نرم افزار شروع به خارج نمودن پردازش CPU از کامپیوتر شما می کند. در نتیجه این حمله ، کامپیوتر شما کند می شود ، نیروی الکتریسیته بیشتری مصرف می کند و حرارت بیشتری تولید می کند. اگر از لپ تاپ استفاده می کنید شارژ شما خیلی سریع تمام می شود و فن لپ تاپ با قدرت بیشتری شروع به کار می کند.

چگونه در برابر Cryptojacking از خود محافظت کنیم؟

رمزگشایی یا Cryptojacking

اولین پیشنهاد ما این است که از یک نرم افزار امنیتی استفاده کنید که توانایی بلاک کردن تروجان های مرتبط با این حملات را مخصوصا بر روی مرورگرهای وب شما دارد. یکی از این نرم افزارها Malwarebytes می باشد که بصورت اتوماتیک اسکریپت هایی نظیر CoinHive و دیگر اسکریپت ها را بلاک می کند و از اجرای آنها بر روی مرورگر وب شما جلوگیری می کند. در کنار یک نرم افزار امنیتی شما همچنین می توانید از یک افزونه نیز بر روی مرورگر خود استفاده کنید که تروجان ها مرتبط با حملات رمزگشایی را بلاک می کند.

یکی دیگر از نرم افزارهای موجود Windows Defender ویندوز ۱۰ می باشد ، البته این نرم افزار امنیتی قابلیت پشتیبانی از تمامی مرورگرها را نداشته و یک نرم افزار کامل نمی باشد. بطور کلی اگر از یک نرم افزار امنیتی استفاده می کنید ، برای اطمینان از صحت عملکرد آن به وب سایت آن مراجعه نموده و ببینید که کدام اسکریپت ها بلاک می کند.

چگونه از تروجان های Cryptojacking دوری کنیم ؟

تروجان های حملات رمزگشایی مانند دیگر تروجان ها می باشند. برای محافظت در برابر حملات این تروجان ها سعی کنید که آخرین به روزرسانی های امنیتی را بر روی کامپیوتر و … خود نصب کنید. برای اینکه مطمئن شوید بطور تصادفی از این تروجان ها استفاده نمی کنید ، هنگام نصب نرم افزار ، نرم افزارهای خود را از منابع مطمئن نصب نمایید.

بر روی سیستم هایی که از ویندوز استفاده می کنند ، پیشنهاد می شود که از یک نرم افزار Antimalware جهت بلاک نمودن تروجان ها استفاده شود. همانند Malwarebytes ، این نرم افزار همچنین برای سیستم عامل های MAC نیز قابل استفاده می باشد. بر روی دستگاه های اندروید نیز ، پیشنهاد امن ما دانلود و نصب نرم افزار فقط از طریق گوگل پلی استور می باشد. در غیر اینصورت و نصب نرم افزار از منابع دیگر ، شما در خطر آلوده شدن به تروجان ها قرار خواهید داشت.

همچنین شما می توانید در سیستم عامل ویندوز از قسمت Task Manager و در سیستم عامل مک از قسمت Activity Monitor کامپیوتر خود را بررسی نمایید. اگر حس می کنید عملکرد کامپیوتر شما کند شده و یا گرمای نامعقولی تولید می کند در قسمت های گفته شده به دنبال یک پردازش غیرمعمول بگردید.

 

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

 

نظر شما!!