شروع این مطلب را با این سوال آغاز می کنیم ، واقعا مایکروسافت شیرپوینت چیست؟ در دنیای امروز و در تجارت مدرن ، هر نیروی کار تبدیل به دستیاری برای مشتری در هر زمان و هر مکان شده است. در چنین شرایطی هست که اعضای یک تیم نیاز دارند تا ارتباط نزدیکتری با یکدیگر داشته باشند. همکاری های موثر بطور فزاینده ای در حال رشد می باشند ، هر چند اغلب اوقات دستیابی به آنها سخت می باشد. مایکروسافت شیرپوینت یک راه حل برای این مسائل می باشد. این نرم افزار با ترکیب کردن انواع مختلفی از تکنولوژی های همکاری و ارتباطی و تبدیل آنها به یک محیط تحت وب و یکپارچه سازی آنها با نرم افزارهای Desktop مانند Office مسئله را حل نموده و ابزاری مفید را در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

مایکروسافت شیرپوینت چیست؟

مایکروسافت شیرپوینت تکنولوژی می باشد که سازمان یا واحد تجاری شما را به هر اندازه که هست در مسائل بهره وری تیمی بهبود داده و همینطور بازدهی فرآیند تجاری شما را افزایش می دهد. شیرپوینت مجموعه ابزارهای قدرتمندی را در اختیار ما قرار می دهد که برای سازماندهی محتوا ، مدیریت اسناد ، به اشتراک گذاری دانش ، محیط های قدرتمند همکاری و یافتن اطلاعات و افراد به کار برده می شوند.

در شیرپوینت قابلیت های همچون شبکه های اجتماعی به شما و کاربران داده می شود و به آنها اجازه می دهد تا جوامعی را بسازند و در این جوامع به اشتراک افکار ، ایده ها و اطلاعات مرتبط با سازمان خود بپردازند. شیرپوینت به تیم های کاری کمک می کند که با هم در ارتباط باشندو با استفاده از زیرساخت ها و قابلیت هایی که وجود دارد براحتی به افراد ، اسناد ، اطلاعات و … که نیاز دارند ، دسترسی پیدا کنند.

مایکروسافت شیرپوینت چیست؟

با استفاده از شیرپوینت تیم ها می توانند وب سایت هایی ایجاد کرده و در این وب سایت ها اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و از این طریق به گسترش همکاری های خود با دیگران بپردازند. شما با استفاده از یک مرورگر وب می توانید به یک وب سایت شیرپوینتی و محتوای ذخیره شده در آن دسترسی پیدا کنید. این دسترسی می تواند از طریق دستگاه های مختلفی همچون تلفن همراه ، تبلت ، کامپیوتر شخصی  و … صورت بپذیرد. در یک سایت شیرپوینتی شما می توانید افکار ، ایده ها ، اطلاعات و اسناد خود را ثبت و به اشتراک بگذارید.

از وظایف مهم سایت ها تسهیل کردن مشارکت تیمی در کارها ، رهگیری وظایف و مسائل طرح شده ، همکاری در اسناد و … می باشد. خصوصیت “همکاری اسناد” به شما اجازه می دهد به آسانی سندها را بررسی نموده ، نسخه سند را کنترل کنید و یا یک نسخه قبل تر را ریکاوری نمایید. البته در ظرایطی که سطح امنیتی آن سند برای شما رعایت شده باشد.

یک سایت شیرپوینتی می تواند شامل چندین سایت زیرمجموعه می باشد. سایت و زیرمجموعه های آن تشکیل یک ساختار درختی را می دهند درست مثل اینکه شما فایل های خود داخل فولدرهای متفاوت دسته بندی نموده و آنها در یک فولدر اصلی قرار داده اید. دقیقا مشابه ذخیره سازی فایل های شما در یک فولدر می توانید همین حالت را در یک سایت شیرپوینتی پیاده سازی و انجام دهید.

مایکروسافت شیرپوینت چیست؟

در شیرپوینت ابزارهایی که برای همکاری در نظر گرفته شده اند همگی بصری و به آسانی قابل استفاده می باشند. در چنین فضایی شما می توانید اطلاعات و فایل های خود را در صورت لزوم با همکارانتان به اشتراک گذاشته و یکدیگر ارتباط برقرار کنید. برای هر هدفی که دارید می توانید یک سایت شیرپوینتی ایجاد و از آن در جهت آن هدف استفاده کنید. بعنوان مثال : یک سایت برای تسهیل در قرار ملاقات ها ، یک سایت برای مدیریت دانش و سایت هایی به همین شکل.

و در پایان اینکه در یک سایت شیرپوینتی ، محتوای وب سایت براحتی قابل جستجو می باشدو کاربر می تواند یک سایت و یا یک مطلب خاص را دنبال کرده و از تغییرات نسبت به آن آگاه گردد.

 

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

 

نظر شما!!