در دنیای امروز پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با فناوری اطلاعات بسیار سریع و چشمگیر می باشد. در کنار این پیشرفت نیز باید مراقب مسائل امنیتی نیز باشیم. امروزه جای هیچگونه تعجی باقی نمانده است که تلفن های همراه و تبلت ها نیز پا به پای رایانه های شخصی شده و در فعالیت هایی نظیر پرداخت های بانکی و مسائلی که نیاز به احراز هویت دارند فعالیت می کنند. در این مطلب ما روش هایی برای امنیت تلفن همراه را به شما معرفی خواهیم کرد.

روش هایی برای امنیت تلفن همراه

طی گزارش هایی که از RSA و دیگر نهادهای امنیتی منتشر شده است، رایج ترین راه برای بدست آوردن اطلاعات افراد و نفوذ به سیستم های آنها email Phishing می باشد. تصور کنید که شما تنظیمات ایمیل خود را بر روی تلفن همراه خود انجام داده و با تلفن همراه خود ایمیل ها را نیز بررسی می کنید. اگر مراقب نباشید و یک ایمیلی کع حاوی یک لینک یا پیوست آلوده می باشد را در تلفن همراه خود باز کنید، آنوقت اجازه نفوذ را به سیستم تلفن همراه خود داده اید. این مطلب به هیچ عنوان پیچیده و دور از واقعیت نیست، چرا که طبق گزارش RSA در اوائل سال ۲۰۱۸ میلادی تقریبا بیش از ۲۴۰۰۰ حمله فیشینگ صورت گرفته است. باید بدانید که ۶۵ درصد از این حملات بر علیه برنامه های تلفن همراه و مرورگرهای تلفن همراه بوده است.

چگونه امنیت تلفن همراه و دیتای موجود در آن را تامین کنیم؟

تلفن همراه خود را به روز رسانی کنید. فرقی نمی کند که شما از سیستم عامل اندروید استفاده می کنید یا IOS و یا سایر سیستم عامل های دیگر. دستگاه های خود را بر روی به روز رسانی خودکار تنظیم نموده و یا حداقل در حالتی تنظیم نمایید که بهشما اطلاع به روزرسانی جدید را بدهد و در اولین فرصت سیستم عامل خود را به روزرسانی کنید.

صحت و منبع نرم افزارهای خود را بررسی کنید. بررسی های انجام شده توسط RSA نشان داد که تقریبا ۸۰۰۰ برنامه تلفن همراه توسط شرکت های متفرقه تولید شده اند و آلوده می باشند. جالب اینجا بود که این برنامه ها کاملا شبیه به برنامه های شرکت های مشروع و قانونی بود. سعی کنید که برنامه های مورد نیاز خود را از فروشگاه های قانونی مانند APP Store و یا Google Play تهیه نمایید.

رفتار برنامه های مالی خود را کنترل کنید. مجرمان و کلاهبرداران همیشه از گسترش برنامه های مالی و پرداخت تلفن همراه بهره می برند. چون دقیقا این همانجایی است که پول می باشد. بررسی کنید که برنامه های مالی و بانکی شما مشروع و شناخته شده می باشند. در این برنامه ها از احراز هویت دومرحله ای استفاده کنید.

 

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

 

نظر شما!!