نرخ تازه سازی یا همان Refresh Rate مانیتور تعداد دفعاتی است که در آن صفحه نمایش در هر ثانیه خود را با تصاویر جدید به روزرسانی می کند. بعنوان مثال ، نرخ ۶۰Hz به این معنی است که صفحه نمایش در یک ثانیه ۶۰ بار خود را به روزرسانی می کند. هر چه میزان Refresh Rate مانیتور بالاتر باشید باعث می شود که شما تصویر صاف و شفافی داشته باشید.

اهمیت Refresh Rate

تغییر این نرخ بیشتر در صفحه نمایش های قدیمی موسوم به CRT از اهمیت بالایی برخوردار بود، چرا که پایین بودن این نرخ سبب می شد تا تصویر صفحه نمایش شما سوسو بزند و شفاف نباشد. در مانیتورهای جدید همانند LCD ها شما هیچگاه حتی با نرخ تازه سازی پایین هم متوجه سوسو زدن صفحه نمایش خود نمی شوید. هر چند با بالابردن این نرخ می توانید تصویری بسیار صاف تر و شفاف تر داشته باشید.

بالاترین میزان Refresh Rate که شما می توانید استفاده کنید به نوع مانیتور شما بستگی دارد. بطور کلی مانیتورهای ارزان قیمت نرخ پایین تری دارند و برعکس مانیتورهای گران قیمت نرخ تازه سازی بالاتر. همچنین بدانید که اگر شما ۲ مانیتور با دو نرخ تازه سازی متفاوت به PC خود متصل کرده اید ، دو نرخ تازه سازی متفاوت خواهید داشت.

بطور کلی در سیستم های جدید خود کامپیوتر بطور اتوماتیک این نرخ را تنظیم می کند، اما این اتفاق ممکن است که همیشه رخ ندهد. بنابراین خود شما دست به کار شده و میزان Refresh Rate مانیتور خود را تنظیم کنید.

تغییر میزان Refresh Rate در ویندوز ۱۰

در ویندوز ۱۰ برای تغییر نرخ تازه سازی ابتدا بر روی صفحه نمایش یعنی بر روی دسکتاپ خود کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Display Settings را انتخاب نمایید.

Refresh Rate مانیتور

در پنجره باز شده کمی به سمت پایین اسکرول کرده ، عبارت Advanced Display Settings یافته و بر روی آن کلیک کنید. در برخی از سیستم ها باید بر روی Display Adapter properties کلیک کنید.

Refresh Rate مانیتور

پنجره ای باز می شود که در این پنجره اطلاعاتی در مورد وضعیت کارت گرافیک و بطور کلی اطلاعات گرافیکی سیستم به شما می دهد. در پایین صفحه بر روی Display Adapter Properties کلیک کنید.

Refresh Rate مانیتور

در پنجره باز شده از تب های بالا بر روی مانیتور Monitor کلیک کنید. سپس از قسمت Screen Refresh Rate می توانید نرخ تازه سازی مانیتور خود را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید همانطور که گفته شد میزان این نرخ به نوع صفحه نمایش شما بستگی دارد.

Refresh Rate مانیتور

 

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

 

نظر شما!!