راه حل مجازی سازی شرکت مایکروسافت نرم افزار Hyper-V می باشد. این نرم افزار بر روی ویندوز های نسخه Professional ، Enterprise ویندوز ۱۰ و همچنین ویندوز سرور مایکروسافت نصب شده و به شما اجازه می دهد که با توجه به بستر سخت افزاری خود ماشین های مجازی ایجاد کنید.

برای استفاده از Hyper-V در ابتدا شما نیاز دارید تا Virtualization را در بایوس کامپیوتر خود فعال کنید. ما در یک مطلب جداگانه نحوه فعال کردن Virtualization در بایوس را توضیح داده ایم. آموزش فعالسازی Virtualization در بایوس.

بطور پیش فرض Hyper-V بر روی ویندوز ۱۰ نصب نیست و شما قادر به استفاده از آن نمی باشید. در ابتدا شما باید آن را از طریق Windows Features کنترل پنل نصب و فعال نمایید. برای این کار بر روی منوی استارت کلیک کرده و عبارت Hyper-V را تایپ کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید Turn Windows features on or off  برای شما نمایش داده می شود، بر روی آن کلیک کنید.

در پنجره باز شده مطابق شکل زیر گزینه های Hyper-V Management Tools و Hyper-V Platform را فعال نمایید و سپس بر روی OK کلیک کنید.

اگر ویندوز به شما اجازه نداد که عملیات را ادامه دهید و پیغامی مانند پیغام زیر به شما نشان داده شد :

Hyper-V cannot be installed: The processor does not have required virtualization capabilities

برای رفع این خطا و برطرف کردن آن باید وارد بایوس شده و همانطور که در بالا گفته شد Virtualization را فعال نمایید. این کار را شما می توانید از طریق آموزش فعالسازی Virtualization در بایوس انجام دهید.

اگر تمامی تنظیمات درست باشد بعد از اینکه بر روی OK کلیک نمودید عملیات نصب آغاز خواهد شد.

زمانیکه عملیات نصب تمام شد ، ویندوز از شما می خواهد که یکبار کامپیوتر خود را Restart کنید تا عملیات تکمیل شود. پس از بوت شدن کامپیوتر و وارد شدن به سیستم عامل ویندوز ۱۰ خود مجددا بر روی منوی استارت کلیک کرده و عبارت Hyper-V را سرچ کنید. نتیجه باید همانند شکل زیر باشد.

نصب هایپر وی در ویندوز 10

بر روی Hyper-V Manager کلیک کنید تا پنجره مدیریت این نرم افزار برای شما باز شود.

نصب هایپر وی در ویندوز 10

نظر شما!!