سیستم عامل ویندوز به شما اجازه می دهد که چندین حساب کاربری بر روی دستگاه خود داشته باشید. این قابلیت به هر کاربر اجازه می دهد که تنظیمات شخصی خود را داشته باشید. گاهی اوقات پیش می آید که شما نیاز دارید تا یک حساب کاربری را غیرفعال کنید بدون اینکه آن را بطور کامل حذف نمایید، چرا که حذف حساب کاربری باعث از بین رفتن کلیه موارد مرتبط با آن حساب خواهد شد. با غیرفعال کردن حساب کاربری دیگر کاربر نمی تواند با آن حساب کاربری خود وارد ویندوز شود. در اینجا و در ویندوز ۱۰ شما با نحوه فعال و غیرفعال کردن حساب کاربری آشنا خواهید شد.

برای غیرفعال کردن یک حساب کاربری روش های متعددی وجود دارد، اما یکی از ساده ترین و متداولترین آنها استفاده از Computer Management می باشد. اگر شما از ویندوز ۱۰ نسخه های Pro و یا Enterprise استفاده می کنید این قابلیت را دارید تا حساب های کاربری و یا حتی گروه های کاربری تعریف کرده و برای آنها سطح دسترسی تعریف کنید. برای وارد شدن به Computer Management وارد Start Menu شده و عبارت Computer Management را جستجو کنید.

ویندوز 10

یک راه دیگر استفاده از کلید ترکیبی Windows+X و سپس انتخاب گزینه Computer Management می باشد.

ویندوز 10

پس از باز شدن پنجره Computer Management وارد قسمت System tools شده سپس بر روی Local Users and Groups کلیک کنید، مجددا از لیست باز شده Users را انتخاب نمایید.

حساب کاربری ویندوز 10

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، در قسمت میانی صفحه شما لیست حساب های کاربری خود را مشاهده می نمایید. بر روی حساب کاربری مورد نظر خود راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

ویندوز 10

در پنجره باز شده گزینه Account is disabled را تیک زده و بر روی OK کلیک کنید. با این کار شما حساب کاربری مورد نظر را غیرفعال می کنید. برای فعال کردن حساب کاربری کافیست وارد همین قسمت شده و تیک گزینه انتخاب شده را بردارید.

ویندوز 10

 

نظر شما!!