نقش یک فایروال محافظت از ما در برابر تهدیدات بوجود آمده از سمت اینترنت می باشد. گاهی اوقات، هرچند که ترافیک شما بوسیله فایروال محدود شده است، اما شما قصد دارید که اجازه دهید بخشی از این ترافیک از فایروال عبور کند. برای انجام این کار باید یک پورت را باز کنید.

در شبکه وقتی که یک دستگاه به دستگاه دیگر متصل می شود، دارای یک شماره پورت بخصوص می باشد که ترافیک از طریق این پورت عبور می کند. همانطور که شما از طریق آدرس IP به یک دستگاه خاص در شبکه دسترسی پیدا می کنید، شماره پورت نیز به شما اجازه می دهد تا از یک برنامه یا یک سرویس خاص استفاده کنید. بطور پیش فرض بیشتر ترافیک های ناخواسته از سمت اینترنت بوسیله فایروال بلاک می شوند. اگر شما قصد اجرای چیزی شبیه یک سرور بازی را دارید، شما باید پورت مخصوص آن را برای عبور ترافیک باز کنید.

در این مطلب شما با روش باز کردن یک پورت خاص بر روی فایروال ویندوز آشنا خواهید شد.توجه داشته باشید که اگر شما در شبکه خود از روتر استفاده می کنید، این پورت بر روی روتر نیز باید باز شود.

ابتدا بر روی Start Menu کلیک کنید و سپس عبارت Windows Firewall را تایپ کنید. بر روی Windows Defender Firewall کلیک کنید.

فایروال ویندوز

در پنجره باز شده از قسمت سمت چپ بر روی Advanced Settings کلیک کنید.

فایروال ویندوز 10

حالا شما وارد پنجره تنظیمات پیشرفته شده اید. ابتدا بر روی Inbound Rules و  سپس بر روی New Rule کلیک کنید.

توجه داشته باشید که اگر شما قصد دارید تا یک قانون یا Rule برای ترافیک خروجی داشته باشید بجاری کلیک بر روی Inbound Rules بر روی Outgoing Rules کلیک کنید.

بعد از کلیک بر روی New Rule گزینه Port را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کیند.

در این صفحه شما باید نوع پروتکلی که پورت شما از آن استفاده می کند را مشخص نمایید. پورت شما یا از پروتکل TCP استفاده می کند و یا از UDP. بعد از آن بر روی Specific Local Ports کلیک کرده و شماره پورت مورد نظر خود را در کادر وارد کنید. بر روی Next کلیک کنید.

 

در صفحه بعد گزینه Allow the Connection را انتخاب کرده، بر روی Next کلیک کنید.

حالا نوبت به این رسیده است که مشخص کنید این Rule شما در کجای شبکه و برای کدام ترافیک اعمال شود. گزینه اول Domain برای شبکه هایی می باشد که عضو یک DC می باشند. گزینه دوم Private یک شبکه شخصی مانند خانه یا محل کار را مشخص می کند. گزینه سوم Public ترافیک بین شبکه شما و شبکه اینترنت است. گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید و یا می توانید هر سه مورد را انتخاب کنید. سپس بر روی Next کلیک کنید.

در نهایت بر روی Finish کلیک کنید.

 

نظر شما!!