یکی از تنها راه های صحیح حفاظت از حریم شخصی و اطلاعات آنلاین شما استفاده از VPN می باشد. برخی از وب سایت ها این حقوق افراد را نقض کرده و ارتباط VPN را مسدود می کنند، اما مثل اینکه آنها برای این کار خود یک دلیل خوب دارند. نام های بزرگی در این فهرست وجود دارند، مانند: Netflix, Hulu, Amazon و BBC. مشخص کردن تعداد دقیق اینکه چه تعداد سایت اقدام به مسدود کردن VPN می کنند مشکل است اما تعداد آنها به هزاران وب سایت می رسد.

قبل از اینکه بطور مفصل وارد این بحث شویم، بیایید کمی با VPN آشنا شویم. زمانیکه شما از طریق روتر خود به اینترنت متصل می شوید، به شما یک آدرس IP که به آن آدرس IP Public گفته می شود، تخصیص داده خواهد شد. این آدرس IP معین می کند که کامپیوتر را روتر شما در کجا قرار گرفته و ترافیک درخواستی شما به همان سمت باز میگرداند. آدرس IP که به شما در خانه تخصیص داده شده با آدرس IP که در یک مثلا کافی شاپ دریافت کرده اید متفاوت می باشد. زمانیکه شما از یک VPN (Virtual Private Network) استفاده می کنید، بطور موثر شما اقدام به راه اندازی یک تانل آنلاین نموده اید و کلیه فعالیت های آنلاین شما از طریق یک سرور ریموت انجام می شود. ارائه دهنده اینترنت شما دیگر نمی تواند متوجه شود که شما در حال انجام چه فعالیتی می باشید، چرا که ارتباط شما از طریق یک تانل رمزگذاری شده در حال صورت گرفتن است. همینطور وب سایت نمی تواند آدرس واقعی شما را نیز تشخیص دهد و تمام فعالیت شما تحت پوشش آدرس IP ارتباط VPN شما صورت می گیرد.

برای وب سایت ها تعیین موقعیت و همینطور پیگیری کاربران از طریق آدرس IP آنها یک کار متداول می باشد. پیگیری آدرس IP یک راه آسان برای افزایش امنیت اطلاعات اکانت کاربران می باشد. همینطور استفاده های تجاری نیز از آن می شود. مثلا اینکه شما در چه کشوری زندگی می کنید باعث می شود که وب سایت تبلغیات مرتبط با انجا را برای شما به نمایش درآورد. دقیقا این نکته یکی از دلایلی می باشد که کاربران ترجیح می دهند از VPN استفاده کنند تا دقیقا توسط وب سایت شناسایی نشوند اما در مقابل نیز مسدود کردن دسترسی VPN به یک وب سایت نیز کار آسانی می باشد.

یک سرویس دهنده VPN معمولا از تعداد محدودی آدرس IP استفاده می کند. بیشتر سرورهای VPN نیز از آدرس IPV4 استفاده می کنند که امروزه تولید این آدرس IP به دلیل محدودیت آن بسیار مشکل می باشد. وب سایت هایی که اقدام به مسدود کردن VPN می نمایند، یک لیست سیاه از این آدرس های IP را به مرور زمان تهیه کرده و از این طریق اقدام به مسدود کردن VPN می نمایند. روش دیگری که برای مسدود کردن VPN وجود دارد، استفاده از Port Blocking می باشد. این روش بسیار موثر و کارآمد می باشد چرا که اکثر سرویس دهنده های VPN از پورت شماره ۱۱۹۴ استفاده می کنند.

اما دلیل دیگری که وب سایت ها با استفاده از آن اقدام به مسدود کردن VPN می کنند جلوگیری از رفتارهای غیرقانونی  و افراد مزاحم می باشد. اما مشکل اینجاست که در این حالت افراد خوب و بد هردو باهم قربانی این رفتار می شوند. همانطور که گفته شد هنگام استفاده از VPN آدرس IP شما تغییر می کند و همین مسئله این امکان را به هکرها و … می دهد تا دست به اعمال مجرمانه بزنند.

امنیت شبکه

اما این نکته را بخاطر داشته باشید که هنگام استفاده از اینترنت در مکان های عمومی حتما از ارتباط VPN استفاده کنید، چرا که هنوز مکان های عمومی از امنیت برخوردار نبوده و براحتی قابل دسترسی می باشند.

 

تهیه و ترجمه : فرهاد شریفیان

 

نظر شما!!