تقریبا تمامی فعالیت های آنلاین ما بوسیله پروتکل های امکان پذیر می شوند. نرم افزارهای تحت شبکه، وب سایت های متفاوت که برای ما فعالیت های آنلاین را امکانپذیر می سازند همگی از طریق پروتکل ها فعالیت خود را انجام می دهند. بعنوان مثال آدرس IP که برگرفته از Internet Protocol می باشد، یکی از چندین پروتکل موجود می باشد.

چرخه حیات فعالیت های آنلاین و تحت شبکه شما به پروتکل ها بستگی دارد، و خوشبختانه شما برای استفاده از پروتکل ها نیازی به نصب و مدیریت آنها ندارید. پروتکل ها بر روی کامپیوتر و نرم افزار تحت شبکه شما وجود دارند و در حال فعالیت می باشند. در اینجا ما قصد داریم تا شما را با یکی از پرکاربردترین پروتکل های مورد استفاده یعنی پروتکل SMTP آشنا کنیم. پروتکل SMTP یکی از پروتکل هایی می باشد که شاید شما هر روز با آن سر و کار داشته باشید. پروتکل ارسال ایمیل.

پروتکل SMTP چیست؟

اگر لایه های پروتکل  TCP/IP را بخاطر آوریم، لایه ۷ آن لایه Application می باشد. پروتکل SMTP در لایه ۷ پروتکل TCP/IP فعالیت می کند. پروتکل SMTP شما را قادر می سازد تا ایمیل های خود را در سرتاسر شبکه انتقال دهید. SMTP ارتباط صحیح را برای شما به ارمغان آورده و ایمیل های شما ره به کامپیوتر درست و در نتیجه صندوق پستی درست هدایت می کند.

پروتکل SMTP مخفف Simple Mail Transfer می باشد و شماره پورت آن ۲۵ است. این پروتکل با استفاده از یکسری مجموعه دستورات و کدها به آسانی ارتباط بین Mail Server ها را به منظور ارسال ایمیل فراهم می سازد. زمانیکه شما اقدام به ارسال یک ایمیل می کنید، پیام شما که بصورت رشته های متنی می باشد توسط کدهایی جدا می شوند که هر بخش برای خود معنا و هدفی را دنبال می کند. پروتکل SMTP وظیفه تهیه آن کدها را دارد، و نرم افزارهایی که بر روی میل سرورها طراحی شده اند می توانند معنی این کدها را متوجه شوند.

تهیه و تدوین : فرهاد شریفیان

مشاهده ویدئو:

لینک مطلب : https://whatismyipaddress.com

نظر شما!!