در بخش اول ما به معرفی پروتکل HTTPS و مواردی که مرتبط با این پروتکل بود پرداختیم. در آنجا با مفهوم HTTPS و لازمه بودن آن و اینکه چه نقشی را برای ما در حوزه های مختلف وب ایفا می کند آشنا شدیم. در بخش دوم همراه من باشید …

پروتکل HTTPS

اما مطلبی که در اینجا به آن خواهیم پرداخت باز هم مرتبط با مهاجرت وب سایت ها از HTTP به HTTPS می باشد. امروزه استانداردهای جدید طراحی مرتبط با وب از سرعتی برخوردار شده اند که نیازمند رمزنگاری HTTPS می باشند. در این راستا HTTP/2 که نسخه جدیدی از پروتکل HTTP می باشد توسط تمامی مرورگرهای وب پشتیبانی می گردد. این نسخه قابلیت های بسیاری را جهت ایجاد سرعت بارگذاری بیشتر صفحات وب اضافه نموده است. تمامی مرورگرهای وب برای اینکه بتوانند از سرعت بالای HTTP/2 استفاده کنند نیاز دارند تا وب سایت ها از شیوه های رمزنگاری HTTPS بهره مند شوند. امروزه مرورگرها قصد دارند تا HTTPS را با خصوصیات جدید آن جذاب جلوه دهند، بعنوان مثال گوگل بهمراه مرورگر خود یعنی Chrome قصد دارد تا وب سایت هایی که از HTTPS استفاده نمی کنند غیرامن و غیرجذاب جلوه دهد و همینطور در موتور جستجوی خود آنها را در رده بندی پایین تری قرار دهد، همین مسائل باعث می شود تا وب سایت ها به فکر مهاجرت به HTTPS باشند.

پروتکل HTTPS

نشانه اینکه شما به یک سایت با پروتکل HTTPS متصل شده اید، نشانی آن سایت در آدرس بار مرورگر مانند https:// می باشد و یا نمایش آیکون قفل در کنار آن آدرس. بطور کلی این نشان در مرورگرها متفاوت می باشد اما مرورگرهای اصلی این قاعده را رعایت می کنند و می توان گفت که همگی آنها آیکون قفل را نمایش می دهند.

استفاده و یا نشان دادن HTTPS در یک وب سایت تضمین کننده مشروعیت آن وب سایت نمی باشد. تعدادی از سرقت کنندگان اطلاعات که افراد باهوشی می باشند می دانند که مردم به دنبال HTTPS و یا آیکون قفل در مرورگر وب هستند پس آنها شروع به راه اندازی یک وبسایت جعلی می کنند. در چنین حالتی شما باید خیلی مراقب باشید. باید احتیاط کنید و بر روی هر لینکی کلیک نکنید و صفحات جعلی را تشخصی بدهید. بعنوان مثال یک آدرس به این شکل را در نظر بگیرید : https://google.com.352625425.com در اینجا شما فکر می کنید به سایت گوگل متصل می شوید در صورتیکه google.com زیردامنه ای از یک سایت مثلا به نشانی ۳۵۲۶۲۵۴۲۵٫com می باشد. روش دیگر این است که برخی دیگر آیکون وب سایت خود و یا همان favicon را به شکل یک قفل تغییر حالت می دهند و این مسئله براحتی می تواند منجر به فریب شما شود.

 

ترجمه و تدوین : فرهاد شریفیان

لینک مطلب : www.howtogeek.com

 

نظر شما!!