در دنیای شبکه پورت های بسیاری وجود دارند که هر کدام برای استفاده خاصی در نظر گرفته شده است. این پورت ها مانند پورت های USB یک پورت فیزیکی نمی باشند که شما آن را در کامپیوتر و یا در دستگاه خود مشاهده کنید. هر کدام از این پورت ها برای خود یک شماره بخصوص دارند، مثلا پورت ۸۰، پورت ۲۳، پورت ۴۴۳ که با استفاده از این شماره ها می توان ترافیک را در شبکه به مقصد درست هدایت کرد.

یکی از پورت های پرکاربرد در دنیای شبکه، پورت ۴۴۳ یا HTTPS می باشد. اگر به نوار آدرس مرورگر خود دقت کنید، گاهی اوقات بعضی از وب سایت ها با این نشانی شروع می شوند : https://. زمانیکه یک وب سایت از پورت ۴۴۳ که اختصاص به پروتکل HTTPS دارد استفاده می کند، نشان دهنده این است که وب سایت از یک پروتکل و ارتباط امن در حال استفاده می باشد. پروتکل HTTPS با شماره پورت ۴۴۳ باعث می شود تا یک ارتباط امن و رمزنگاری شده بین وب سرور و کلاینت ایجاد شود.

در دنیای شبکه بطور کلی دو پروتکل برای برقراری ارتباط بین وب سرور و مروررگر وب وجود دارد، پروتکل های HTTP با شماره پورت ۸۰ و HTTPS با شماره پورت ۴۴۳٫ زمانیکه شما به یک وبسایت با پروتکل HTTPS متصل می شوید اگر دقت کنید کنار https:// خود یک علامت قفل نیز مشاهده می کنید که این نشان دهنده ارتباط شما با یک وب سرور بر روی پورت ۴۴۳ می باشد.


نظر شما!!