قابلیت مجازی سازی یکی از خصوصیاتی است که بر روی هر دو مدل از پردازنده های Intel و AMD قرار داده شده است. این قابلیت به پردازنده اجازه می دهد که به شکل یک پردازنده چندگانه فعالیت کند. این خصوصیت باعث می شود تا سیستم عامل بطور موثر و کارآمد از تمام قدرت CPU استفاده کرده تا با سرعت بیشتری در حالت مجازی سازی فعالیت کند. این ویژگی برای اجرای بهتر بسیاری از ماشین های مجازی نیز موثر بوده و لازم است تا آن را حتما فعال کنید.

مجازی سازی پردازنده یا همان CPU Virtualization با توجه به نوع کارخانه سازنده می تواند نام های متفاوتی داشته باشد. در پردازنده های اینتل این خصوصیت با نام Intel Virtualization Technology و یا Intel VT شناخته می شود. در پردازنده های AMD نیز با نام AMD-V شناخته می شود.

صرف نظر از آنچه که این خصوصیت نامیده می شود ، همان ویژگی ها و خصوصیت ها را برای افزایش کارآیی و سرعت سیستم عامل فراهم می کند.متاسفانه در بیشتر پردازنده ها در بایوس این خصوصیت غیرفعال می باشد. در کامپیوترهای مختلف ، با برندهای مختلف ، این خصوصیت در بایوس وجود دارد و شما می توانید آن را فعال کنید. بعنوان مثال ما در اینجا قصد داریم تا این خصوصیت را در یک مادربرد Asus فعال کنید.

ابتدا کامپیوتر خود را Reset کرده و با زدن کلید F2 یا Del وارد محیط تنظیمات بایوس مادربرد خود شوید.

با توجه به نوع مادربرد شما وارد قسمت تنظیمات اصلی شوید. در این مادربرد ما کلید F7 را می زنیم تا وارد قسمت تنظیمات اصلی شویم.

در بایوس وارد قسمت Advanced و سپس وارد CPU Configuration شوید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در اینجا این خصوصیت تحت عنوان Intel Virtualization Technology ذکر شده است. اگر در حالت Disable قرار دارد آن را Enable کنید.

تنظیمات بایوس را ذخیره کرده و از آن خارج شوید.

اکنون شما قابلیت مجازی سازی پردازنده خود را فعال کردید.

نظر شما!!