بیایید ببینیم چه چیزی باعث می شود تا ما بتوانیم نرم افزار را از سخت افزار جدا کنیم تا بتوانیم به تکنولوژی هایی همانند مجازی سازی و کلود دست یابیم. در این راستا با ما همراه باشید تا متوجه شویم که Hypervisor چیست؟

در دنیای امروز کمتر به Hypervisor بعنوان یک تکنولوژی نگاه می شود چرا که مفهوم آن در کوران درخشندگی مجازی سازی کاملا محو شده است. اما بهتر است بدانیم که، زمانی درک بهتری نسبت به مجازی خواهیم داشت که مفهوم Hypervisor را بهتر درک کنیم. بطور کلی Hypervisor تکنولوژی است که به پیشرفت مجازی سازی و کلود کمک بسیاری نمود.

تعریف : Hypervisor فرآیندی است که باعث می شود تا یک سیستم عامل و نرم افزار از بخش لایه های زیرین یعنی سخت افزار جدا شود. مفهموم اصلی و بنیادین مجازی سازی را Hypervisor هدایت می کند، بگونه ای که اجازه می دهد تا یک ماشین سخت افزاری بتواند از چندین سیستم عامل که بصورت ماشین مجازی بر روی آن قرار گرفته اند میزبانی کند. این ماشین ها می توانند برای خود منابع مشخص سخت افزاری داشته باشند.

با رشد مجازی سازی که پایه و اساس آن بر بستر Hypervisor اتفاق افتاد، ما توانستیم ماشین های مجازی داشته باشیم که که بصورت کاملا منطقی از یکدیگر جدا باشند. این جداسازی باعث می شود تا اگر یکی از ماشین ها با خطا و توقف مواجه شد و یا اینکه مورد حمله و ویروس قرار گرفت بر روی ماشین ها دیگر تاثیری نداشته باشد. مزیت دیگر قابل جابجایی بودن ماشین های مجازی می باشد چرا که آنها به هیچگونه سخت افزاری وابسته نیستند و براحتی می توان آنها را از یک سخت افزار به سخت افزار دیگر منتقل نمود.

بطور کلی میتوان Hypervisor را به دو نوع دسته بندی نمود : Type 1 و Type 2 . در Hypervisor نوع ۱ که از آن با نام Native و یا Bare Metal نیز یاد می شود، Hypervisor کاملا مستقل و بر روی سخت افزار نصب و اجرا می شود و سپس ماشین های مجازی بر روی آن قرار می گیرند. مجازی ساز ESXi محصول شرکت VMWare یکی از این موارد است. در Hypervisor نوع ۲ که گاهی اوقات آن را با نام Hosted Hypervisors نیز می نامند، Hypervisor بر روی سیستم عامل های متداول مانند ویندوز، لینوکس و … نصب می شود و سپس ماشین های مجازی بر روی آن قرار داده می شوند. از Hypervisor نوع ۲ می توان VMWare Workstation و یا Virtual Box را نام برد. در محیط های بزرگ و دیتاسنترها غالبا از VMware و Hyper-V و Citrix استفاده می شود.

هایپروایزور

تدوین و ترجمه : فرهاد شریفیان

نظر شما!!