یکی از استانداردهای جدید در دنیای ارتباطات وایرلس که از آن بعنوان Next Generation یاد می شود، استاندارد Wi-Fi 6 می باشد. از این استاندارد همچنین به نام های “AX WiFi” و “۸۰۲٫ax WiFi” نیز نامبرده می شود. اساس ایجاد و گسترش این استاندارد پاسخ دهی به رشد روز افزون تعداد دستگاه های مرتبط با Wi-Fi است. اگر شما از یک VR استفاده می کنید، اگر شما در خانه خود از تلویزیون هوشمند استفاده می کنید و یا بطور کلی اگر تعداد زیادی دستگاه های متصل به وایرلس دارید، و بیایید کمی بزرگتر نگاه کنیم اگر نیاز دارید تا خدمات Wi-Fi را در یک محیط عمومی و برای کاربران زیادی ارائه دهید، Wi-Fi 6 راه حل تمامی این مسائل می باشد.

wifi 6
wifi 6

یکی از مشخصه های اصلی در استاندارد Wi-Fi 6 بالا رفتن انفجاری سرعت تا ۹٫۶ Gbps می باشد. این استاندارد از دهانه فرکانسی یا همان Channel Width بالایی استفاده می کند که میزان آن تا ۱۶۰ MHz می باشد. همینطور با استفاده از ۱۰۲۴-QAM قدرت بیشتری را به هر سیگنال می دهد تا بتواند بسته های بیشتری را با خود حمل کند.

استاندارد IEEE 802.11ax قابلیت MU-MIMO و OFDMA را نیز با خود دارد. تمامی این ها بهمراه پشتیبانی از MIMO 8*8 در هر دوجهت uplink/downlink باعث افزایش کارآیی در دستگاه هایی می شود که از این استاندارد پشتیبانی می کنند. در Wi-Fi 6 ما یک دهانه فرکانسی عالی ۱۶۰MHz داریم که همین مسئله به ما کمک می کند تا بتوانیم پهنای باند وسیعی را منتقل کنیم. این استاندارد برخلاف استاندارد قبلی یعنی استاندارد AC در هر دو باند فرکانسی ۲٫۴GHz و ۵GHz کار می کند. در استانداردهای قبلی از OFDM استفاده می شد اما در استاندارد Wi-Fi 6 این قابلیت پیشرفته شده و از OFDMA بهره می برد و همین مسئله بازدهی را تا حد زیادی افزایش می دهد. شکل زیر کاملا گویای این مسئله هست، در یک استاندارد که از قابلیت OFDMA استفاده می کند شما می توانید در هر بار ارسال دیتای بیشتری را منتقل کنید و کاربران را در صف انتظار قرار ندهید.

تهیه کننده: فرهاد شریفیان

نظر شما!!