از مهمترین دستوراتی که در دوره CCNA سیسکو می آموزیم، دستورات مرتبط با Show می باشند. دستور Show و سوئیچ های مختلف آن در بدست آوردن اطلاعات و عیب یابی کمک بسیاری به ما می کند و از مهمترین مواردی می باشد که حتما باید به آن مسلط شویم. در این مطلب من قصد دارم تا چند مورد از کلیدی ترین و مهمترین این دستورات را برای شما عنوان کنم.

دستور شماره ۱ : Show Running-Configuration

یکی از اساسی ترین دستورات، دستور Show Run می باشد. این دستور یک گزارش کامل از محتویات ذخیره شده در فایل Running-Config را در اختیار ما قرار می دهد. با اجرای این دستور ما می توانیم اطلاعاتی در خصوص اینترفیس ها و آدرس های IP تنظیم شده بدست آوریم. می توانیم مشاهده کنیم که بر روی روتر و یا سوئیچ ما چه پیکربندی هایی نظیر کلمات عبور، ارتباطلات Telnet و … صورت گرفته است. همچنین می توان آخرین تغییرات صورت گرفته بر روی دستگاه را نیز مشاهده نمود.

دستور شماره ۲ : Show interface

این دستور اطلاعات کامل با جزئیات دقیق از اینترفیس های موجود در روتر و یا سوئیچ در اختیار ما قرار می دهد. این دستور را بطور خلاصه می توان بصورت Show int نیز وارد نمود. با اجرای این دستور تمامی اینترفیس های دستگاه نشان داده می شود، برای اینکه شما بتوانید یک اینترفیس خاص را فراخوانی نمایید و اطلاعات آن را مشاهده کنید، می توانید از دستور show int fa 0/1 استفاده کنید. در اینجا fa ۰/۱ نوع اینترفیس و شماره آن می باشد.

دستور شماره ۳ : Show ip route

یکی از دستورات کلیدی و پرکاربرد که وظیفه نمایش جدول مسیریابی یا همان Routing Table را بر عهده دارد.

دستور شماره ۴ : Show ip interface

این دستور به ما خلاصه ای از آدرس های IP ست شده بر روی اینترفیس های دستگاه را نمایش می دهد. این دستور را به این شکل نیز می توانید وارد کنید : show ip int br که کاملا خلاصه شده اطلاعات را به ما نشان خواهد داد.

دستور شماره ۵ : Show Vlan

دستور Show Vlan اطلاعات و وضعیت Vlanها را به ما نشان خواهد داد. دستور Show Vlan Br نیز اطلاعات خلاصه شده ای را در اختیار ما قرار می دهد.

دستور شماره ۶ : Show interface trunk

اگر می خواهید بدانید که در سوئیچ شما کدام اینترفیس ها در وضعیت Trunk قرار دارند، می توانید از این دستور استفاده کنید.

نکته : تمامی دستوراتی که در بالا به آنها اشاره شد در مُد Enable قابل اجرا می باشند.

نظر شما!!