در طول چند سال گذشته، مایکروسافت سعی بسیاری کرده است که PowerShell را به عنوان ابزار مدیریتی خود تبدیل کند. تقریبا اینگونه می توان گفت که تمام محصولات سروری مایکروسافت به PowerShell نیاز دارند. در پاورشل بسیاری از کارهای مدیریتی را می توان انجام داد که این کارها در CMD قابل انجام دادن نیست. اگر مدیر و یا کارشناس یک شبکه می باشید و در شبکه خود از محصولات مایکروسافتی استفاده می کنید، در اینجا با چند دستور مهم و کاربردی پاورشل آشنا شوید.

دستور Get-Help

اولین دستوری که شما نیاز دارید بدانید دستور Get-Help می باشد. شما می توانید با استفاده از این دستور راهنمایی لازم در خصوص دستورات دیگر را بدست آورید.

مثال : Get-Help  -Name  Get-Process

دستور Get-ExecutionPolicy

ممکن است شما در حال کارکردن بر روی یک سرور ناشناس باشید، بهتر است قبل از اجرا اسکریپت مورد نظر خود با سیاست های تعیین شده بر روی آن سرور آشنا شوید.

دستور Get-Service

با کمک این دستور می توانید لیستی از سرویس های نصب شده بر روی سیستم را مشاهده نمایید. اگر تمایل دارید تا جزئیات بیشتری نسبت به یک سرویس خاص بدست آورید می توانید از سوئیچ –Name بهمراه نام سرویس استفاده کنید.

دستور Get-Process

یک دستور کاملا کاربردی که تکمیل کننده دستور Get-Service می باشد و به شما می گوید که چه فرآیندهایی در حال حاضر بر روی سیستم در حال اجرا می باشد.

دستور Export-CSV

گاهی اوقات شما نیاز دارید تا از دستورات و عملکردهای خود گزارش تهیه کنید. با استفاده از این دستور می توانید یک خروجی CSV تهیه کرده و در نرم افزار اکسل مشاهده نمایید.

مثال: Get-Service | Export-CSV c:\Service.csv

یک دیدگاه برای “برترین دستورات پاورشل که هر مدیر شبکه ای باید بداند”

  1. قاسم نورانی

    با درود و احترام
    امکانش هست مقالات بصورت PDF در سایت قرار بدهید
    با سپاس

نظر شما!!