پروتکل TCP از یک مجموعه کانال های ارتباطی به نام پورت برای برقراری ارتباطات خود استفاده می کند. برخلاف پورت هایی مانند USB و Ethernet که بصورت فیزیکی می باشند، پورت های TCP کاملا منطقی و بصورت مجازی بوده و با یک شماره از بین ۰ تا ۶۵۵۳۵ مشخص می شوند.

برخی از پورت ها در TCP برای هدف های عمومی مورد استفاده قرار می گیرند، اما پورت های دیگری وجود دارند که شماره مختص بخود را داشته و برای استفاده های خاص و منحصر بفرد مورد استفاده قرار می گیرند. امروز و در این مطلب ما قصد داریم تا با پرکاربردترین این پورت ها آشنا شویم.


پورت شماره ۲۰ و ۲۱

پروتکل FTP که یک پروتکل برای انتقال فایل در شبکه می باشد از شماره پورت ۲۱ برای مدیریت ارتباطات خود استفاده می کند. علاوه بر پورت ۲۱ سرور FTP برای شروع انتقال دیتا به کلاینت از پورت ۲۰ نیز استفاده می کند.

پورت شماره ۲۲

یکی از راه های برقراری ارتباط ریموت در شبکه، پروتکل SSH می باشد. پروتکل SSH یک پروتکل امن و رمزنگاری شده برای برقراری ارتباط ریموت بین دستگاه ها و سیستم عامل ها در شبکه است. این پروتکل از شماره پورت ۲۲ استفاده می کند.

پورت شماره ۲۳

پروتکل telnet، این پروتکل نیز همانند SSH می باشد با این تفاوت که در telnet هیچگونه رمزنگاری بین مبدا و مقصد صورت نگرفته و یک پروتکل نا امن می باشد. پروتکل telnet از شماره پورت ۲۳ برای مدیریت ارتباطات خود استفاده می کند.

ببینید : آموزش پیکربندی Telnet در سیسکو

پورت های شماره ۲۵، ۱۱۰ و ۱۴۳

هنگامیکه ما از ایمیل استفاده می کنیم، در حال استفاده از چندین پروتکل می باشیم. پورت شماره ۲۵ برای پروتکل SMTP مورد استفاده قرار می گیرد که وظیفه ارسال ایمیل را برعهده دارد. در سمت مقابل دو پروتکل POP3 با شماره پورت ۱۱۰ و IMAP با شماره پورت ۱۴۳ قرار دارند که وظیفه انتقال ایمیل به inbox شما را برعهده خواهند داشت.

پورت ۸۰ و ۴۴۳

دو پروتکل معروف و پرکاربرد در دنیای وب، پروتکل های HTTP و HTTPS می باشند. وظیفه این پروتکل ها برقراری ارتباط بین مرورگر وب شما با وب سرور می باشد. پروتکل HTTP از شماره پورت ۸۰ و پروتکل HTTPS از شماره پورت ۴۴۳ استفاده می کند.


تهیه و تدوین : فرهاد شریفیان


نظر شما!!