قلب اکثر شبکه های بی سیم، روتر یا همان اکسس پوینت بی سیم می باشد. اجزای اصلی سخت افزاری برای راه اندازی یک شبکه بی سیم شامل: کارت شبکه وایرلس، روتر یا اکسس پوینت و آنتن ها می باشند.

کارت شبکه وایرلس

کارت شبکه

در یک شبکه وایرلس ما برای اینکه بتوانیم دستگاه های مختلف را به اکسس پوینت که دستگاه مرکزی ما می باشد متصل کنیم، هر دستگاه باید به یک کارت شبکه وایرلس مجهز باشد. تمامی لپ تاپ ها و تلفن های همراه هوشمند امروزی به کارت شبکه وایرلس مجهز هستند. کامپیوترها یا همان PC را نیز می توانیم با استفاده از کارت شبکه های وایرلس Internal و یا External نیز مجهز کنیم. این کارت های شبکه به شکل های مختلفی وجود دارند، ساده ترین آنها کارت های شبکه USB می باشد که براحتی قابل نصب بر روی PC یا لپ تاپ است.

روتر و اکسس پوینت وایرلس

اکسس پوینت

قلب اصلی و تپنده یک شبکه وایرلس روتر یا اکسس پوینت وایرلس می باشد. این دستگاه نقش سوئیچ را در شبکه های کابلی بر عهده دارد و یک دستگاه مرکزی برای اتصال دستگاه های دیگر به آن می باشد. استانداردهای بسیاری در زمینه شبکه های وایرلس بوجود آمده است که آخرین آنها استاندارد ۸۰۲٫۱۱ax می باشد. انتخاب دستگاه مرکزی و استاندارد آن بهتر است که با توجه به دستگاه های موجود در شبکه شما که قرار است به آن متصل شوند صورت گیرد. بیشتر روترها و اکسس پوینت های وایرلس دارای چند پورت اترنت نیز می باشند که امکان اتصال دستگاه ها از طریق کابل را نیز فراهم می کند.

ببینید : راه اندازی شبکه وایرلس با میکروتیک

آنتن وایرلس

آنتن یک جزء جدایی ناپذیر برای هر دستگاه وایرلس می باشد. با استفاده از آنتن است که ما میتوانیم فرکانس ها و امواج رادیویی را منتقل کنیم و هر چه قدرت آنتن ما بیشتر باشد در نتیجه پ.شش دهی بیشتری خواهیم داشت. کارت های شبکه وایرلس و اکسس پوینت هایی که تهیه می کنیم همگی دارای آنتن می باشند. در برخی از دستگاه ها این آنت بصورت خارجی و در برخی دیگر بصورت داخلی می باشد.

فرهاد شریفیان – کاربر شبکه

یک دیدگاه برای “هر آنچه که شما برای ساختن یک شبکه وایرلس نیاز دارید”

  1. شیرین

    سلام من یه سوال درمورد ست کردن یه ای پی در داخل شبکه lan داریم که داری اینترنت هست یه کارت شبکه به بورد این کیس خورده که بیسیم هست از یک نرم افزار public wifa برای مدیریت شبکه بی سیم میخوایم استفاده کنیم این شبکه lan چطوری اینترنت ر میتونه داخل کیس انتقال بده به کارت شبکه بیسیم و از بیسیم به گوشی وصل بشیم

نظر شما!!